2 luty 2012

 

 

           Gimnazjum... Mówi się, że jest to trudny czas dla dorastającej młodzieży. Jednak wszystko zależy od szkoły. „Dwójkę” wspominam bardzo pozytywnie. Wykwalifikowana kadra zawsze służyła radą i pomocą w każdej sprawie. W przystępny, często zabawowy sposób przyswajała nam wiedzę z najróżniejszych dziedzin. Jako humanistka, szczególnie ciepło wspominam języki: polski, angielski i niemiecki. Trzeba jednak przyznać, że nauczyciele przedmiotów ścisłych starali się rozbudzić we mnie pasję matematyczną, fizyczną i chemiczną. Nie było łatwo, ale ostatecznie udało im się to poprzez cierpliwość i zaangażowanie. Pisząc o wspomnieniach nie można zapomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce poza lekcjami. Każdy, kto posiadał jakąś pasję, mógł się wykazać talentem. Niezapomniane koło teatralne, przedstawienia, akademie, konkursy! Nie tylko w murach naszej szkoły... Jest to nieoceniony element, który kształtuje tak młode jeszcze charaktery.Dziś jestem studentką III roku filologii polskiej i jestem dumna, że dzięki stanowczemu oraz profesjonalnemu przygotowaniu nauczycielek mogę pogłębiać swoją pasję polonistyczną. To wspaniałe uczucie móc stanąć z tej drugiej strony, przekazując wiedzę następnym pokoleniom, z ogromną wdzięcznością w sercu za poświęcony czas podczas tych trzech lat! To właśnie gimnazjum ukształtowało moją drogę w życiu.

Dziękuję przy okazji całej kadrze, a Was przyszli gimnazjaliści zachęcam do uczestnictwa we wspaniałej przygodzie! Przyjdźcie do „Dwójki” i dajcie nauczycielom rozwinąć swoje skrzydła! Tu każdy jest wyjątkowy i mile widziany. :)

Absolwentka roku 2006

Katarzyna Komsta

„ Czym jest wiersz?”

Czym jest wiersz?

Pustą rymowanką?

Poetycką przeplatanką?

Grą słów. 

Niesionym przesłaniem?

Spełnionym zadaniem?

Uiszczeniem snów.

„Pożegnanie” 

Jeżeli zostanę,

 będę w Twoim życiu przeszkodą. Odchodzę więc,

zachowując Ciebie

 w mojej pamięci na zawsze. 

Zabieram ze sobą

tylko słodko-gorzkie wspomnienia

i cząstkę twojego serca. 

Zostawiam ci nasze piękne chwile

i całą moją duszę. 

Żegnaj najdroższa.

Nie płacz proszę

i nie tęsknij za mną.

Nie jesteś kobietą

na którą zasługuję.     

(Absolwent z 2005 r.Dariusz Łuszczyński)

„ Mój kamyk”

Rzuciłem kamień w ciecz wody.

Promieniem fali rzucony ci odpowie. 

Krzykiem bezradnym w życie zajrzałem. 

Od środka do kręgu.

Od początku do końca.

Krzykiem do ciszy.

Falą bez żagla, teraz płynę. 

DNA rysunek pokoleń droga, a na drodze ja,

 tylko zakręt wybieram. 

Wybór małymi zmarszczkami rusza jezioro pragnień.

Od wody poruszonej szybsza zwykła błahość.

Tupiąc nogą na swoim brzegu,

chcę wielkiej fali!

Dobry metr wzburzony niósł moją wolę.

Jezioro za duże,

Czy też ja za mały? 

Kąpać się jednak muszę.

Płynąć na bryzie falii pójść na stałe dno

 na wzburzonej krzywiźnie fali.

Gdy opadnę na dno lepiej wyleją wody.

Gdyby kamienia ujrzały malunek.

Zobaczymy lustro poniesionej wody.

(2009 autor zastrzegł anonimowość) 

  „Bez miłości”

Na nitce pająka zawisła

Kropla rosy

Promienie słońca łapczywie

Odbierają jej sens istnienia

Pewna jednego – że w południe

Wyparuje do nieba.

Ona – moje odbicie bez ciebie...

 „ bez tytułu”

Kiedy tracę wolę zwycięstwa

Sięgam po ciebie

Kiedy gubię się w deszczu

W twoich oczach odnajduję światło

Kiedy mój świat wiruje,

Ty naprawiasz go pocałunkiem

(Tomasz Staniak absolwent z 2003 r.)

Gimnazjum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie czynnie włącza się do działań promujących Lublin jako kandydata do miana EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY. Jednym z pomysłów „Dwójki” jest zachęcenie uczniów do nowego spojrzenia na nasze miasto – jego kulturę, historię, życie codzienne, a także możliwości. Mamy nadzieję, że konkurs, który chcemy Państwu zaproponować, stanie się pretekstem do ciekawych działań i przyczyni się do lepszego poznania Lublina. Liczymy również na to, że będzie on okazją do zaprezentowania szerszemu gronu pomysłowości i wrażliwości Państwa uczniów.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas V i VI szkół podstawowych

 

MOJE MIASTO CZYLI LITERACKIE I PLASTYCZNE KADRY LUBLINA

 

REGULAMIN

1. Cele konkursu:

 - Propagowanie idei: Lublin

– Europejska Stolica Kultury (kandydat).

- Lepsze poznanie rodzinnego miasta, a zwłaszcza kultury i historii oraz osób z nim związanych.

- Zachęcenie do tworzenia ciekawych tekstów i dzieł plastycznych zainspirowanych Lublinem.

- Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym naszego miasta.

- Podnoszenie umiejętności literackich i plastycznych.

- Rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz wyobraźni.

- Wspieranie uczniowskich talentów i zaprezentowanie dokonań koleżanek i kolegów nauczycieli.

2. Organizatorzy: Gimnazjum nr 2 im. KEN w Lublinie Małgorzata Brzozowiec – polonista, Ewa Borkowska – plastyk, Renata Śniadecka-Mandryk – bibliotekarz

3. Adresaci konkursu: Uczniowie klas V i VI szkół podstawowych. Prace mogą mieć charakter indywidualny i zespołowy (jeden zespół może liczyć maksymalnie 3 uczniów). Nie ma ograniczeń co do ilości prac zgłoszonych przez szkołę.

4. Zasady uczestnictwa w konkursie: Uczniowie mogą zgłaszać prace w dwóch kategoriach: I KATEGORIA LITERACKA II KATEGORIA PLASTYCZNA Tematyka prac powinna dotyczyć Lublina. Punktem wyjścia może być chociażby interesujące wydarzenie z przeszłości lub czasów współczesnych, postać związana z naszym miastem, wybrany zabytek, miejsce... W kategorii literackiej uczestnik może wykorzystać dowolną formę literacką, na przykład opowiadanie, reportaż, artykuł publicystyczny, zaś w kategorii plastycznej posłużyć się dowolną techniką.

5. Kryteria oceny prac:

- Atrakcyjność i oryginalność w realizacji tematu.

- Twórcze podejście do opisywanych wydarzeń, postaci historycznych lub miejsc związanych z Lublinem.

- Ponadto w:

            • kategorii literackiej

                           - poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna tekstu;

                           - dobór oraz realizacja formy wypowiedzi;

            • kategorii plastycznej

                     - ciekawe przedstawienie wybranego obiektu,

                     - dobór odpowiedniej techniki,

                     - poprawność kompozycji.

6. Terminarz konkursowy:

- Konkurs ma charakter jednoetapowy.

- Prace literackie, liczące nie więcej niż 3 strony A 4, przepisane na komputerze (wraz z opisaną płytą lub dyskietką) oraz prace plastyczne formatu A3 – A1 należy przesyłać do 20 maja 2009r. na adres organizatorów: Gimnazjum nr 2 ul. Lwowska 11 20 - 128 Lublin z dopiskiem Konkurs MOJE MIASTO CZYLI LITERACKIE I PLASTYCZNE KADRY LUBLINA

- Do pracy należy dołączyć wypełnioną ankietę, której formularz dołączamy do informacji konkursowej. (dostępne również na str. internetowej www.gimnazjum2.lublin.pl - Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się na początku czerwca 2009 r., o czym laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.

7. Prace nieopisane imieniem, nazwiskiem, adresem szkoły nie będą zakwalifikowane.

8. Informujemy, że nie zwracamy prac konkursowych oraz nie udostępniamy ich do wglądu.

9. Jednocześnie organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do opublikowania prac konkursowych w prasie metodycznej lub na stronie internetowej Gimnazjum nr 2 w Lublinie z zaznaczeniem autora, szkoły i nauczyciela prowadzącego.

10. Konkurs wyłoni po 3 finalistów w dwóch kategoriach - literackiej i plastycznej. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym przedsięwzięciu! Mamy nadzieję, że realizacja postawionego przed Państwem zadania stanie się dla wszystkich uczestników źródłem autentycznej radości i satysfakcji.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym przedsięwzięciu!

 

Mamy nadzieję, że realizacja postawionego przed Państwem zadania stanie się

 

dla wszystkich uczestników źródłem autentycznej radości i satysfakcji 
 
 

Hard N Heavy

 

Muzyka towarzyszyła ludziom praktycznie od zawsze, umilała czas pozwalała się zrelaksować. W moim przypadku nie jest to tylko włączenie radia podczas odrabiania lekcji, poświęcam jej praktycznie każdą wolną chwilę. Spotkanie z muzyką zaczęłam w szóstej klasie, gdy w telewizji usłyszałam pewna piosenkę, potem moje hobby rozwijało się w  nadzwyczajnym tempie .O dziwo, zaczęły mnie interesować prekursorzy heavy metalu : Motley Crue, Iron Maiden, Megadeth, Alice Cooper, Nirvana. Powoli przerzucałam się z  rocka alternatywnego na cięższe brzmienia , chociaż  z początku nie było łatwo. Niektóre kawałki były za mocne w innych wokal nie taki, więc musiałam się wsłuchać i zastanowić .Po głębszym rozpoznaniu można było się zakochać w utworach, które z początku wydawały się zwykłym „łomotem”. Obecnie „siła” muzyki wcale mi nie przeszkadza, słucham Symfonicznego Black Metalu, Doom Metalu, Gotyk Metalu... a nawet  Dark Ambientu. Niewtajemniczeni rzadko słyszą różnicę pomiędzy tymi gatunkami. Takie fascynacje muzyczne dostarczają silnych doznań, teksty są inteligentne, nie dotyczą tylko miłości. Zespoły te wybrały nietypowy image. Są barwne, czerń też może być barwna, i ekscentryczne. Wszystkie ich koncerty przypominają spektakle, muzycy ścigają się w efektach specjalnych, Tommy Lee z Motley Crue gra do góry nogami, zawieszony w wielkiej klatce obracającej się u sufitu. Można powiedzieć, że  heavy-metalowcy są eksperymentatorami poszukującymi nowych środków wyrazu. Apocalyptica wprowadziła zaskakujący klasyczny instrument: wiolonczele o pięknym niskim brzmieniu. Trzy wiolonczele grające Metallicę zaskakują. Inni np. czeski black-metalowy Ador Dorath wykorzystuje sopran w połączeniu z growlem. Ekscentryczne stroje, skóry, efekty to tylko dodatek w sumie mało  znaczący, liczy się muzyka.

 

 

 

Escape The Fate                                                       Apocalyptica

Cradle Of Filth

" Jestem absolwentką Gimanzjum nr.2 w Lublinie. Często wspominam swoje lata spedzone tam. To w murach tej szkoły przeżywałam najpiękniejsze lata życia. Czas nauki, wytężonej pracy, ale również czas spędzony ze wspaniałymi ludzmi- nauczycielami. To oni przekazywali nam wiedzę, wartości moralne i budowali w nas wytrwałość i ambicję potrzebną do osiągnięcia sukcesu.Dziś jestem w klasie maturalnej w I Liceum Ogólnokształcącym im. St.Staszica w Lublinie. Wspaniały wybór renomowanego liceum i mozliwość dostania sie do niego zawdzięczam ludziom, którzy przez 3 lata wychowywali nas i wytrwale dązyli do przekazania niezbędnej wiedzy potrzebnej w szkołach ponadgimnazjalnych. Liczne konkursy i olimpady rozwijały nasze zdolności i talenty, a organizowane przez wychowawców wycieczki i dyskoteki integrowały klasy. Ze szczególna sympatią wspominam Maraton Mitologiczny, który pozwolił nam bliżej poznać greckich bogów, oraz wieloktotne wystepy koła dramatycznego Pegazik, prowadzonego przez Panią Witkowską. To w gimnazjum najlepiej rozwijaliśmy swoje zainteresowania na różnych płaszczyznach. Oprócz zajęć dla humanistów odbywały się zawody sportowe, olimpiady matematyczne, biologiczne, czy fizyczne. Nasze umiejetności z języków obcych poszerzaliśmy przez konkursy recytatorskie wierszy angielskich, olimpiady wiedzy o Niemczech, czy w spotkaniach z ciekawymi ludzmi z innych krajów. Przy licznych uroczystościach przez interesujace akademie i przedstawienia uczyliśmy sie patriotyzmu. Ze wzruszeniem wspominam nauczycieli: wychowawczynie Panią M.Witkowską,J.Góre, E.Kutyłe, M.Mierzwińską, R.Mandryk, L.Mączke,D.Sałage, T.Stróżak, A.Sobowiec, E.Kalinowską, B.Karwowska, E.Borkowską, B.Konopko, E.Pomoraską i innych ktorych tu nie wymieniłam. Wiem, że wiedza wpajana nam i trudy ich cięzkiej pracy procentuja w przyszłości.Oprócz mnie troje mojego rodzeństwa jest również absolwentami tego gimnazjum, a są dziś wszyscy na wymarzonych kierunkach studiów na renomowanych Uniwersytetach. Myślę, że w tej szkole buduje sie podstawy do realizacji naszych planów na przyszłość i spełnia sie marzenia."

 

 

Kornelia Pielak

Absolwentka 2005r.

Konkurs wiedzy o Chopinie!

 

 

Biblioteka ogłasza konkurs na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Konkurs jest organizowany w związku z obchodami Roku 2010 jako Chopinowskiego oraz realizowanym przez szkołę międzyszkolnym projektem  (we współpracy z Gimnazjum nr 5) „Moje serce jest muzyką”.

Wszystkich chętnych zapraszamy do wypełnienia testu wiedzy o Chopinie. Jest on do pobrania u pań bibliotekarek lub ze strony internetowej. Rozwiązane testy należy składać do 26.03.2010 do biblioteki szkolnej.

 

 Pytania dostępne tutaj

 

KONKURS RECYTATORSKI Z JEZYKA ANGIELSKIEGO LOVE POEMS

 

Dnia 11.02. 2010 odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski poezji miłosnej w języku angielskim Love Poems. Uczestnicy prezentowali utwory o tematyce miłosnej w jezyku angielskim. Jury oceniło prezentacje uczestników uwzględniając zgodność tematyczną, wymowę, interpretację oraz ogólne wrażenie. A oto nasi laureaci:

 

I miejsce Arleta Śledziewska (klasa IIID)

 

II miejsce Weronika Zabłocka (klasa IIA)

 

III miejsce Anna Garbowska (klasa IIC)

 

oraz Kinga Prochenka ( klasa IIIC)

 

Nagrodę publiczności otrzymała Weronika Zabłocka.

 

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez wydawnictwo Longman. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!!!

 

 


Regulamin Wypożyczalni Gimnazjum nr 2

 

im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie


1. Biblioteka jest pracownią międzyprzedmiotową i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom i pracownikom szkoły.


2. W skład biblioteki wchodzą: wypożyczalnia, czytelnia i Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Każdy z tych działów ma swój odrębny regulamin.


3. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele
i pracownicy szkoły.


4. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do zapoznania i przestrzegania zasad regulaminu.


5.W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów.


6.Godziny pracy biblioteki podane są na drzwiach wejściowych.

7. W bibliotece nie można korzystać z telefonów komórkowych.


8. Uczniowie wypożyczają dokumenty wyłącznie na swoje konto.

 

 

Turniej towarzyski

 

     12.03.2010 został rozegrany w naszej szkole turniej siłowania na ręce pomiędzy uczniami reprezentującymi Gimnazjum nr 3, a zawodnikami sekcji armwrestlingu naszego gimnazjum. Rywalizowano w trzech kategoriach wagowych: do 63kg, do 75 kg, oraz powyżej 75 kg. Po raz pierwszy została rozegrana równolegle konkurencja siłowania na lewą rękę! Obecni stworzyli wspaniałą, koleżeńską atmosferę! Nie brakowało emocji, niektóre pojedynki były bardzo zacięte. Warto nadmienić, że każdy w trakcie przerw pomiędzy rundami oraz po zawodach mógł podzielić się w praktyce swoim doświadczeniem i uwagami dotyczącymi siłowania na ręce.

     Zawody uświetnili swoją obecnością: p. Elżbieta Kalinowska-wicedyrektor Gimnazjum nr 2, p. Andrzej Zięba-przewodniczący Rady Rodziców, nauczyciele, którzy pomogli w organizacji imprezy: p. Mariusz Pękala, p. Ewa Borkowska oraz opiekun zaproszonych gości – p. Marek Król -„dobry duch” całej imprezy :) Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

    Podczas przerwy w zawodach, zostało wręczone przez p. Kalinowską podziękowanie p. Łukaszowi Tarnowskiemu, prezesowi firmy „EKOLU”, za udzieloną finansową pomoc dla naszej sekcji. Dzięki temu mogliśmy zakupić część sprzętu wykorzystywanego w treningach: obciążenia, gryfy, uchwyty do wyciągu.

Bezpośrednia relacja niektórych pojedynków:

Nasza sekcja wystawiła 6-osobowy skład: Łukasz Dobrzyński, Andrzej Pochodyła, Michał Skowronek, Jarek Sobczak-kat. do 63 kg, Julek Mężyński-kat. do 75 kg, Bartek Bielecki-kat. do 75 kg oraz kat. powyżej 75 kg (na rękę prawą Bartek walczył w wyższej niż jego kategorii wagowej). Gimnazjum nr 3 reprezentowało natomiast 7 uczniów.

Najlepszym zawodnikiem imprezy okazał się Bartek Bielecki-który z łatwością wygrał rywalizację na prawą rękę ze starszymi i cięższymi przeciwnikami oraz równie udanie zakończył walki w swojej kategorii wagowej na lewą rękę. Pozostali nasi zawodnicy też pokazali się z dobrej strony: Julek bez problemów zwyciężył na prawą rękę w kat. do 75 kg, natomiast na rękę lewą uległ jedynie Bartkowi i zajął II miejsce. Na podkreślenie zasługuje postawa Jarka Sobczaka, który plasując się poza podium na prawą rękę, w pełni zrehabilitował się w pojedynkach na rękę lewą, zajmując II miejsce! Jarek przegrał 1:2 tylko pojedynek z utalentowanym zawodnikiem gości, uczniem klasy III, który był najlepszy w kategorii do 63 kg na obie ręce. Należy zaznaczyć, że w najlżejszej kategorii rywalizowało najwięcej zawodników, dlatego też Łukasz Dobrzyński, Andrzej Pochodyła i Michał Skowronek stoczyli wiele zaciętych pojedynków, m.in. ze sobą. Ostatecznie Andrzej zajął III miejsce na prawą, natomiast Michał III miejsce na lewą rekę. Łukaszowi, jako najlżejszemu uczestnikowi turnieju, nie udało się zdobyć na podium ale widząc stałe postępy siłowe i techniczne tego ucznia oraz biorąc pod uwagę, że jest pierwszoklasistą, można mieć nadzieję, że na następnym turnieju z większym powodzeniem powalczy o „pudło”. Podsumowując-nasi zawodnicy bardzo udanie zaliczyli kolejne już zawody :)