„ Pokazy z chemii ”    

                       Dnia 24.11.2014 r, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na pokazy chemiczne. W auli Wydziału Chemii  UMCS, w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy naukowi prezentowali ciekawe, nietypowe eksperymenty i doświadczenia chemiczne, trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych. Były kolorowe przemiany chemiczne, płomienie, dymy, zapachy, chemiczne babki i latarki. Nie obyło się również bez widowiskowych wybuchów.  Młodzież miała okazję m.in. poznać  ciekawe właściwości ciekłego azotu, otrzymać srebro oraz przekonać się,  jaki wpływ mają tlenek siarki  (IV) i amoniak ma rośliny. Nasi uczniowie czuli się tam, jak prawdziwi studenci. Niektórzy, odważniejsi mogli osobiście asystować w wykonywaniu doświadczeń. Młodzież przekonała się , że chemia nie jest straszna. Jest  ciekawa, kolorowa, zaskakująca ale też czasami niebezpieczna.  Pokazy podobały się nawet tym, którzy nie są zbyt zainteresowani chemią. Po pokazach na pewno poszerzyła się wiedza uczniów na temat tego przedmiotu, którą będziemy mogli wykorzystać w praktyce oraz na lekcjach.  

                 Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas: I B, II B,  II C, II D i III B naszego gimnazjum
                                                                  a organizatorem  nauczycielka chemii: Lucyna Mączka  

96 Rocznica Odzyskania Niepodległości

          13 listopada w wyjątkowo uroczysty sposób uczciliśmy Dzień Niepodległości. Z tej okazji odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy 2b i 3a pod kierunkiem p. Elżbiety Ducin  i Renaty Śniadeckiej-Mandryk. Cała szkoła była zaangażowana w obchody tej rocznicy, wszyscy uczniowie  w tym dniu mieli przyjść do szkoły ubrani na galowo. Nasi uczniowie nie zawiedli, zarówno publiczność, jak i aktorzy. Publiczność po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu z sali sztandaru szkoły z powagą i ciszą obejrzała występy swoich kolegów. Aktorzy w sposób ciekawy przedstawili historię polskich zrywów niepodległościowych. Należy im się pochwała za dobrą dykcję  i recytację z pamięci. Ozdobą akademii była muzyka, łącząca tradycje patriotyczne ze współczesną sztuką wokalną.

 

 

 

 

 

Dnia 30 listopada klasa II b była na wycieczce, która łączyła w sobie różnorodne cele i założenia:

  • - Młodzież wybrała się na cmentarz przy ul. Lipowej aby na wybranych grobach zapalić symboliczny znicz oraz  odmówić modlitwę z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, dodatkowo obejrzeć najciekawsze grobowce na  lubelskim cmentarzu;
  • - zrealizowała sesję zdjęciową w Ogrodzie Saskim pt: ,,Jesień w obiektywie", ukazującą uroki tego miejsca, a także piękną kolorystykę polskiej jesieni (najciekawsze zdjęcia zaprezentujemy na stronie naszego gimnazjum jak również zorganizujemy wystawę fotografii na szkolnym korytarzu);
  • - obejrzała ,,Galerię na płocie", prezentującą wystawę około 30 fotografii formatu B1;
  • - zwiedziła Centrum Kultury oraz aktualną wystawę Marka Radke, składającą się z abstrakcyjnych form pokolorowanych farbami fluorescencyjnymi, które w podczerwieni odblaskowo świeciły oraz projekt ,,Bombardowanie włóczką" gdzie pnie drzew w wirydażu oraz balustrady przed budynkiem ,,ocieplone" są kolorowymi kompozycjami z włóczek, wykonanymi przez kobiety reprezentujące różne pokolenia.

Ewa Borkowska

Galeria zdjęciowa w poniższej zakładce

 

Święto Odzyskania Niepodległości w naszym gimnazjum 

             11 listopada to data znacząca dla każdego Polaka. W tym dniu roku 1918 dokonał się przełom w dziejach Europy, a przede wszystkim w dziejach naszej Ojczyzny. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli powstało państwo polskie.

            Polacy przez cały czas trwania niewoli szukali dróg niepodległości – od walki zbrojnej, przez dyplomację, aż po pracę organiczną. Te karty naszej niełatwej historii mogliśmy przypomnieć sobie podczas uroczystego apelu, którego celem było uczczenie Święta Odzyskania Niepodległości. 

            Występ uczniów klas IIIa, IIIb, IIIc oraz IIa pozwolił nam zastanowić się nad przeszłością,  a także pomógł w uświadomieniu, jak dobrze jest żyć w niepodległym kraju.

 

FILMY

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

     

 

     

 

 

 

   

 

   

 

9 listopada 2012 r.  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji

94 rocznicy

odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

Młodzież  obejrzała przedstawienie dotyczące historii walk o wolność kraju, ze szczególnym uwzględnieniem powstań narodowych i odzyskania niepodległości. Wysłuchała również piosenek i pieśni okolicznościowych.

 

 

 

Podczas uroczystości zapalono znicze pod krzyżami symbolizującymi powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe.

 

 

 

 

                Akademię przygotowali uczniowie kl. I A, II A, II C oraz nauczyciele: historii Elżbieta Ducin, j. angielskiego Elżbieta Pomorska, biblioteki Dorota Gozdalska. Oprawę plastyczna wykonała Ewa Borkowska - nauczyciel zajęć artystycznych.

 

 

 

 

 

 

   

 

  

 

 

 

 

 

           " Pielęgnujmy pamięć o zmarłych
w naszych sercach przez całe życie
  nie tylko przez krótką chwilę,
zanim zdążą wypalić się znicze"

http://wierszeromana.blog.onet.pl/Swieto-zmarlych,2,ID502008066,n

 

 

 

 

 

 


             Dnia 26 X 2012 r. uczniowie klasy II a i II c uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej "Nekropolia lubelska przy ul. Lipowej" zorganizowanej przez biuro turystyczne i nauczycieli historii i zajęć artystycznych. Poznali historię najstarszego w naszym mieście cmentarza:jego wielokulturowość, sztukę i symbolikę nagrobną.

           Młodzież odwiedziła miejsca spoczynku uczestników walk o niepodległość Polski ( z okresu powstania styczniowego i I wojny światowej).

            Przewodnik zaprezentował również sylwetki sławnych mieszkańców Lublina i miejsca ich pochówku. Wśród nich znaleźli się ks. Piotr Ściegienny, Hieronim Łopaciński, Juliusz Vetter z rodziną oraz wybitny lubelski poeta -  Józef Czechowicz.  Przy pomniku Ofiar Katynia uczniowie zapalili symboliczne znicze. 

            Wycieczka ta stanowiła, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, doskonałą okazję do chwili zadumy i refleksji nad przemijającym czasem. Była także związana z nadchodzącymi świętami: 1. i 11. listopada i na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

 

Uczniowie zasłuchani w opowieść przewodnika 

Pod pomnikiem Ofiar Katynia         

    

 Przy grobie Józefa Czechowicza

 

 


 

 

 "Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"

Jim Morrison

 

 

 

 

 

Uczniowie klasy 2b w przededniu Święta Zmarłych udali się na cmentarz przy ulicy Unickiej. Odwiedzili mogiły lublinian poległych w czasie bombardowania miasta w 1939 roku, żołnierzy którzy oddali życie w obronie Lublina, więźniów Zamku Lubelskiego, harcerzy i żołnierzy Armii Krajowej...

    
 
 
 
   
 

10 listopada 2011

 

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu
władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I Wojnę Światową.

Po ponad 120 latach
Polska
odzyskała niepodległość.

 

PAMIĘTAMY !

 

 

 

 

 

 

  

 

   

 

 

Zapraszamy!!!

W dniu 29.11.2010r o godz. 15.oo (poniedziałek) w biblioteka organizuje

Andrzejki (wieczór wróżb i magii).

Osoby zainteresowane udziałem, jak i pomocą przy  organizacji proszone są o zapisywanie się

u Pań Bibliotekarek do piątku 26 listopada.

 

 22 listopada 2010

Mamy nowego radnego!

 

W tym roku został nim Kamil Węgrzynowski z klasy 2d.

Smile   Gratulujemy nowemu radnemu i życzymy owocnej pracy.   Smile

 

Przedstawiamy jak prezentował się Kamil na I sesji Młodzieżowej Rady Miasta Lublina.

 

Kamil Węgrzynowski  Posiedzenie Rady Miasta