Minął kolejny rok szkolny. 26 czerwca pożegnaliśmy się z kolegami kończącymi klasy trzecie. Na uroczystym

zakończeniu Roku Szkolnego 2014 / 2015

"najlepsi z najlepszych" odebrali świadectwa z czerwonym paskiem, nagrody i dyplomy za sukcesy w licznych konkursach. Jak każdego roku nagrodzona została duża grupa uczniów aktywnie działających w wolontariacie. Po krótkiej części artystycznej pożegnaliśmy się z wychowawcami,  kolegami i ....

witajcie wakacje!!!

 

  

 

     

 

  

 

     

 

  

 

 

 

 

  

 

    


 
 
 
  
 
 
  
 
 

25 czerwca uczniowie naszego gimnazjum wybrali się na

wycieczkę do Warszawy.

Już na pierwszym postoju "Pod Delfinkami" rozpoczęła się dobra zabawa.

 

  

 

 

 

 

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego, który wywarł duże wrażenie nie tylko na kolegach uczących się i trenujących piłkę nożną w klasach pod patronatem MOTORU LUBLIN. Porównując go z nowym stadionem Arena Lublin nie znaleźliśmy powodów do wstydu. 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 W Złotych Tarasach zjedliśmy obiad i odzyskaliśmy siły do dalszego zwiedzania. Ostatnim przystankiem było Centrum Nauki Kopernik- bardzo lubimy "muzea", w których można wszystkiego dotknąć. Bardzo szybko minęły nam dwie godziny nauki, poznawania w praktyce praw fizyki, zjawisk przyrodniczych i doświadczeń z różnych dziedzin nauki. 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

Zmęczeni zabawą i w dobrych humorach wróciliśmy do Lublina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY – 20 CZERWCA

POZNANIE – DIALOG – WSPARCIE

        

19.06.2015 r., jako opiekun szkolnego koła wolontariatu, wzięłam udział w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy zorganizowanych przez Centrum Wolontariatu. Impreza odbyła się w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.

Na spotkanie zostali zaproszeni mieszkający w Lublinie uchodźcy m.in. z Czeczenii, Ukrainy, Syrii; mówili o problemach migrantów, swoich marzeniach, dzielili się wrażeniami z pobytu w naszym kraju .Dziękowali również wolontariuszom z Centrum Wolontariatu za okazaną pomoc i życzliwość.

         Myślą przewodnią uroczystości było hasło :

POZNANIE – DIALOG – WSPARCIE.

         W widowisku artystycznym aktorzy Teatru IPN w sugestywny sposób ukazywali problemy migrantów, na przykład poprzez  motyw otwieranych i zamykanych walizek. Sympatię publiczności wzbudził również zespół pieśni i kultury czeczeńskiej „ Gwiazdy Czeczenii” z  tradycyjnymi tańcami Kaukazu. 

         ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY  to święto ustanowione przez ONZ w 2000 roku, aby przypomnieć światu o losie uchodźców, ich prawach i marzeniach. Święto ma pomóc obywatelom państw, do których trafili uchodźcy, bardziej otworzyć się na ich problemy, ale też na bogactwo, jakie ze sobą przynoszą.

 

Opiekun szkolnego koła wolontariatu

Elżbieta Ducin
 


  

 
 

 

Wycieczka do NBP

       

 

 

         11 czerwca miała miejsce wycieczka edukacyjna, połączona z warsztatami, do Narodowego Banku Polskiego w Lublinie. Obejrzeliśmy unikatowe polskie monety oraz wystawy:

  • ·         Królewskie Monety
  • ·         Poczet królów i książąt polskich
  • ·         Skarby Stanisława Augusta
  • ·         Historia monety polskiej

W sposób bardzo ciekawy opowiedziała nam wszystko na temat polskich monet, roli NBP pani Ewa Waszkiewicz, za co serdecznie jej dziękujemy, kl.2b z opiekunkami p. Teresą Stróżak i Renatą Śniadecką-Mandryk.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo i pomoc!

        

        11 czerwca 2015 r w czwartek miała miejsce pogadanka poprowadzona przez Adama Radziszewskiego na temat bezpiecznego spędzania czasu  w wakacje, szczególnie nad wodą. Spotkanie było połączone ze zbiórką pieniędzy dla naszego byłego ucznia Rafała Kotowicza, który doznał ciężkiego urazu kręgosłupa wskutek niefortunnego skoku do wody. Nasz kolega jest sparaliżowany i wymaga kosztownej i długiej rehabilitacji. W niesienie pomocy włączyły się wszystkie klasy oraz nauczyciele.

 

Koordynatorzy akcji:

Adam Radziszewski

Elżbieta Gustaw - Ducin

Renata Śniadecka-Mandryk

Dorota Gozdalska

   


 


 

 

Warsztaty fotograficzne klasy 2 b – jak zrobić dobre zdjęcia wakacyjne

           

         W piękną, słoneczną środę 10 czerwca poszliśmy do malowniczych wąwozów w naszej dzielnicy. Jako, że jesteśmy klasą artystyczną, to chcieliśmy poznać technikę fotograficzną. Zrobić dobre zdjęcie to prawdziwa sztuka. Słowo fotografia wywodzi się z języka greckiego i oznacza „rysowanie światłem”. Bez światła nie ma zdjęcia.  Warsztaty w sposób arcyciekawy poprowadził pan Andrzej Misztal, z Zespołu Szkół Odzieżowo - Włókienniczych w Lublinie. Dowiedzieliśmy się od niego o sposobach ustawienia się do zdjęcia gdy świeci ostre słońce, do czego służy ekran fotograficzny, obiektyw szerokokątny, jak wykonać zdjęcia dużych obiektów, na tle których chcemy umieścić postać człowieka. Zrozumieliśmy co to jest linia horyzontu oraz poznaliśmy jakie są rodzaje planów fotograficznych. Już na  pierwszej lekcji  otrzymaliśmy mnóstwo informacji. Z pewnością będziemy chcieli się spotkać z panem Andrzejem Misztalem jeszcze wielokrotnie.

            Dziękujemy Panu bardzo za ciekawą lekcję, a paniom Dorocie Gozdalskiej i Renacie Śniadeckiej - Mandryk  za jej zorganizowanie.

   


  


 

AKCJA „ TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM” - 2015 r.

 

         Uczniowie naszego gimnazjum kolejny raz zostali wyróżnieni zaproszeniem na koncert charytatywny, za okazane serce i pomoc chorym dzieciom z Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. W ramach akcji „ Twój Dar Serca dla Hospicjum”  wolontariusze zbierali do puszek pieniądze na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci – podopiecznych lubelskiego hospicjum. Łącznie przekazaliśmy 200 zł na konto fundacji.

Celem akcji jest uwrażliwienie młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz kształtowanie współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.

Podsumowaniem działań wolontariuszy był wspomniany wyżej koncert w Ogrodzie Saskim, na który została zaproszona młodzież i dzieci z Lubelszczyzny, pomagające w działaniach wspierających lubelskie hospicjum.

 

         Serdecznie dziękujemy uczniom i Rodzicom za wkład w działalność wolontariatu w bieżącym roku szkolnym !

 

Elżbieta Ducin- opiekun szkolnego koła wolontariatu

 

Renata Mandryk - Śniadecka 

 
  


  


 

Finał konkursu „LUBLIN – MIASTO UNII”

 

 

16.06.2015 r. w naszym gimnazjum odbył się II etap szkolnego konkursu „ Lublin – miasto Unii” ( VI edycja)

            Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o Lublinie, wzmocnienie wśród młodzieży lokalnego patriotyzmu, a także uczenie współpracy w grupie.

            Pierwszy etap konkursu – pisemny test odbył się 16.04.2015 r. W drugim ( ustnym ) etapie podzieleni na drużyny uczniowie klas pierwszych i drugich odpowiadali na wylosowane pytania o trzech stopniach trudności. Rywalizacja między zespołami była zacięta, zwyciężyli uczniowie klasy  I B.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane przez Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej.

 

Laureaci konkursu

 

I miejsce zajęła drużyna w składzie:

 

Dominika Kostrubiec

Klaudia Arciszewska

Liwia Saneluta

 

II miejsce drużyna w składzie:

 

Edyta Kondracka

Weronika Wołosiuk

Justyna Szember

 

Gratulujemy i życzymy dalszym sukcesów!

 

Organizatorzy:

Elżbieta Ducin

Dorota Gozdalska

Renata Mandryk - Śniadecka

 

 

 

W dniu projektu gimnazjalnego pt:  " Największe odkrycia i wynalazki" grupa B4 z klasy 2b realizowała

projekt mówiący o powstaniu kinematografii.

Uczniowie: J. Piątek, J. Łuczkiewicz,N.Grzyb, J. Martyniak, A. Banach oraz R. Szybalski pod kierunkiem p. E. Borkowskiej zdobyli 1 miejsce razem z grupą p. T. Stróżak z tej samej klasy. Zwycięzcom gratulujemy efektów pracy,  zaangażowania oraz sukcesu!!!

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawiamy piękne zdjęcia Edyty Kondrackiej z klasy 2 b artystyczno- informatycznej , które powstały podczas wycieczki plenerowej do Lubelskiego Ogrodu Botanicznego. Sesja nosiła tytuł

,, Święto wiosny"

i jak można zobaczyć na fotografiach jest to święto życia i koloru. Gratulujemy efektów!!!

 

  

 

 

 

  

    

Dnia 1 czerwca w Dzień Dziecka oprócz konkurencji sportowych na małej sali gimnastycznej odbył się konkurs plastyczny pt.:

„ Graffiti optymistycznie"

adresowany do uczniów zainteresowanych działaniami artystycznymi. W przedsięwzięciu brały udział 4 drużyny, które po wylosowaniu określonego hasła realizowały go grupowo w technice grafitti.

Zadanie trwało 2 godziny, po czym zostali wyłonieni laureaci: ·

1 miejsce zajęły 2 drużyny z klasy 1 b: D. Kostrubiec, K. Lewandowska oraz L. Saneluta, K.Arciszewska i K.Ciesielka

2 miejsce: Z. Żurawska 1b, K. Michalski 3b, N. Stępniewska 3b, M. Łotys 3b

3 miejsce: K. Stasiuk 3b, D. Wójcik 3b i A. Guminiak 3b

Serdecznie gratulujemy!!!

Dyplomy zostaną wręczone podczas zakończenia roku szkolnego.

  

 

 

 

 

 

Lekcja „ Jan Paweł II- przyjaciel młodzieży”

                W ramach przygotowania do konkursu o Janie Pawle II 21 maja 2015 r. odbyła się lekcja o polskim papieżu. Gościliśmy w szkole panią magister Joannę Tarasiewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła uczestnikom konkursu biografię wielkiego Polaka. Na lekcji została wykorzystana prezentacja multimedialna.

W związku z zainteresowaniem uczniów tą postacią 8 czerwca 2015 roku zostanie zorganizowany konkurs „Jan Paweł II- przyjaciel młodzieży”.

  W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału! 

REGULAMIN

 

DZIEŃ DZIECKA

„ZE SPORTEM MI DO TWARZY”

  1 czerwca zespół nauczycieli wychowania fizycznego zorganizował festyn sportowy. Uczniowie wzięli udział w niecodziennych dyscyplinach :

 

BULE

Rekreacyjna gra towarzyska, w której kule należy umieścić jak najbliżej kulki punktowej zwanej „świnką”

PETECA

Gra lotką odbijaną za pomocą dłoni nad siatką. Lotkę (petece) należy skierować w pole punktowe przeciwnika.

TENIS ZIEMNY

Za pomocą rakiety tenisowej należy jak najdłużej odbijać piłkę umocowaną na elastycznej gumie.

KONKURS PLASTYCZNY:
"GRAFFITI OPTYMISTYCZNE"

…grupy losują "optymistyczne" tematy prac...

PRZECIĄGANIE LINY

Kto kogo na swoją stronę przeciągnie

SPRAWNOŚCIOWY TOR PRZESZKÓD

Jak najszybsze pokonanie toru przeszkód oraz wykonanie zadań sprawnościowych

KLASYFIKACJA KOŃCOWA KLAS

Każdy uczeń startujący w grach i zabawach punktuje na konto klasy

Wyniki konkurencji:

 

1. BULE DZ.

I M-CE - KONDRACKA EDYTA - IIB

II M-CE OLSZEWSKA WERONIKA - IIC

II M-CE WOJCIECHOWSKA MARTYNA - IB

 

2. BULE CHŁ

I M-CE - KALITA KACPER - IA

II M-CE KASPRZAK JAKUB - IIA

III M-CE BŁASZCZAK ERNEST - IA

 

3. PETEKA DZ

I M-CE - MARCINKOWSKA WERONIKA - IIC

II M-CE WOJCIECHOWSKA MARTYNA - IB

II M-CE WOŁOSIUK WERONIKA - IIB

 

4. TOR PRZESZKÓD CHŁ.

I M-CE - FIŁOŃCZUK NORBERT - IA

II M-CE KALITA KACPER - IA

III M-CE SZYBALSKI ROBERT - IIB

 

5. TENIS

I M-CE - KRÓLIK MAREK - IIA

II M-CE KUCHARSKI JAKUB - IIA

III M-CE TRÓJNARA MATEUSZ - IIA

 

6.PRZECIAGANIE LINY

UDZIAŁ KLAS IA, IIA, IIB - CHŁ.

IIB, IIC - DZ.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 25 maja uczniowie klasy 2 b wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Spacer pośród pięknej,  wiosennej przyrody połączyli z sesją fotograficzną pt: ,, Święto Wiosny”. Fotografie miały ukazać  bogactwo kolorów i form majowej natury. Opiekę  podczas wyjścia sprawowały panie Ewa Borkowska i Aneta Kupracz. Wkrótce zaprezentujemy wybrane zdjęcia.

 

 

 

 

AKCJA „ GORĄCZKA ZŁOTA”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „ Gorączka złota” zorganizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Polega ona na zbieraniu monet o nominałach 1,2 i 5 groszy. Akcja ma na celu pozyskanie środków na organizację kolonii, działalność PCK i pomoc rzeczową dla dzieci z najuboższych rodzin.W działaniach tych promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

Wolontariusze naszego gimnazjum zebrali pieniądze  o łącznej wartości 19 zł.

Dziękujemy uczniom  za zaangażowanie w akcję.

 

opiekun szkolnego koła wolontariatu

Elżbieta Ducin

 

 

 

 

Dnia 28 maja w  ratuszu na placu im. Władysława Łokietka w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastycznego pt:

,,Wesoły Lublin".

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży czym świadczy ponad tysięcy zgłoszonych prac. Tym bardziej jesteśmy dumni z dwóch wyróżnień uczennic klasy 1b:

Klaudii Arciszewskiej i Liwii Saneluty.

Dyplomy i nagrody wręczał prezydent naszego miasta.


Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

Dnia 26 maja odbył się konkurs językowy British Culture.  Uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu kultury Anglii, Walii, Szkocji oraz Północnej Irlandii. W konkursie wystartowały drużyny ze wszystkich klas,  za wyjątkiem klasy III b,  która jako jedyna nie zgłosiła swojego uczestnictwa. ( A niech żałują…) Uczniowie losowali pytania za 1, 2, 3 punkty w zależności od trudności zadań.  Ku zdziwieniu nauczycieli, pytania za 3 punkty, czyli najtrudniejsze,  cieszyły się największym powodzeniem.  Rywalizacja była ogromna i dopiero ostatnia runda pozwoliła wyłonić zwycięzców konkursu.

I miejsce klasa IIb

Monika Czop

Sebastian Sęczkowski

Justyna Szember

 

II miejsce klasa IIc

Dawid Woliński

Miłosz Dybich

Klaudia Ubińska

 

III miejsce klasa I b

Kaja Ciesielka

Dominika Kostrubiec

 

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!!!