W czwartek 28 maja 2015r odbyła się w naszej szkole

debata dla klas drugich na temat podatków,

zorganizowana i przeprowadzona przez uczniów kl.3a Bartłomieja Kwiatkowskiego, Szymona Macieszczuka i Mateusza Pałkę. Uczniowie zaprezentowali film edukacyjny o podatkach, swoją pracę „Krótki poemat o podatkach”, a następnie poprowadzili dyskusję na temat korzyści płynących z płacenia podatków.

 

 

 

POZNAJEMY ZAWODY – CZĘŚĆ II

15 maja 2015 r., goszcząc  w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej   w Lublinie, braliśmy udział w spotkaniu o zawodzie introligatora. Młodzież z koła bibliotecznego bardzo zainteresowała się tym zawodem i chciała zobaczyć, jak on wygląda w praktyce. Właściciele Introligatorni i Wydawnictwa Ars Libri, pani Beata Kosik i pan Wiesław Szot, zaprosili nas do siebie.

25 maja 2015 r. udaliśmy się do Zespołu Szkół nr 3 przy ulicy Wyścigowej 31. Bez trudu znaleźliśmy budynek warsztatów szkolnych. Najpierw obejrzeliśmy pracę zawodowych introligatorów, następnie pracę uczniów z tej szkoły.

Młodzież miała okazję poznać charakter pracy introligatora, zobaczyć, jak powstaje książka. Uczniowie samodzielnie wykonali notesy oraz ozdoby na okładkach. Każdy miał okazję wytłoczyć wybrany przez siebie napis, składając go z metalowych czcionek. Nasze notesy ozdobiliśmy głównie motywami kwiatowymi. W ten sposób powstały oryginalne, samodzielnie wykonane prezenty na Dzień Matki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Organizator wycieczki

Dorota Gozdalska

 

 

 

 

            

 

    30 kwietnia 2015r. w naszej szkole odbyły się

 

wybory prezydenckie 

 

pod kierunkiem pani Renaty Śniadeckiej – Mandryk. Nasi uczniowie mieli możliwość zagłosowania
na wybranego przez siebie kandydata spośród ogólnopolskich kandydatów na urząd prezydenta.
Frekwencja była wysoka około 90%, wygrał Janusz Korwin Mikke. Gratulujemy!

 

 

 

       

Wolontariat w szpitalu dla dzieci

                Dnia 28 maja 2015r. wybraliśmy się do szpitala dla dzieci na ulicy Chodźki w ramach szkolnego wolontariatu. Wolontariuszki z klasy 2b, 2c i 3a z zapałem wcieliły się w rolę animatorek kultury dla małych dzieci.  Wszystko odbywało się pod czujnym okiem starszych koleżanek z wolontariatu, naszych opiekunek pani Elżbiety Ducin i Renaty Śniadeckiej – Mandryk oraz personelu szpitala. Oddział, na którym przybywaliśmy to chirurgia. Naszym celem było przywrócenie uśmiechu na twarzach dzieci, odwrócenie ich myśli od choroby choćby na chwilę. Tego dnia dzieci miały dużo atrakcji, oprócz robienia prac plastycznych, kwiatów z papieru dla mam, mogli podziwiać artystów z zespołu ludowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zaprezentowali stroje ludowe krzczonowskie oraz śpiewy i tańce ludowe. Było bardzo wesoło, wszyscy włączyli się we wspólne śpiewanie. Na koniec malowaliśmy twarze dzieciakom, a potem dzieci malowały nas J . Poczułyśmy się szczęśliwe patrząc na uśmiechnięte buźki maluchów. Z pewnością warto było poświęcić swój czas po lekcjach dla chorych dzieci. Myślę, że to nie jedyna taka akcja, na którą poszłyśmy i będzie okazja być na wielu innych.

 

 

     

 

 

 

  

Klasa III a widziała nową produkcję Disneya - „Krainę jutra”

Nasza recenzja:  Atutami filmu są efekty specjalne, obsada aktorska (George Clooney, Hugh Laurie) i pozytywne przesłanie.  Reżyser, Brad Bird, dowodzi, że nauka i nowoczesne technologie nie muszą wcale przynieść naszej cywilizacji wszystkiego, co najgorsze, aż do totalnej zagłady włącznie. Wystarczy… odrobina optymizmu.

Polecamy film odbiorcy (zdecydowanie raczej młodemu), który lubi szybką akcję i historie
o inteligentnych robotach. Odradzamy preferującym bardziej wysublimowane historie…

 Dnia 19 maja Samorząd Uczniowski rozpoczął akcję

pomocy zwierzętom w lubelskim schronisku.

Uczennicom dzielnie towarzyszył pies - Toster, który sam został zabrany z tego miejsca ponad 10 lat temu. Zainteresowani uczniowie proszeni są o przynoszenie karmy, kocy, pieniędzy , które zostaną przekazane lubelskiemu schronisku. Dary składamy w sali nr 14 do dnia 29 maja. Pomóżmy zwierzętom pokrzywdzonym przez los!!!

 

  

 

    

 27 maja uczniowie klasy 1b wzięli udział w lekcji poświęconej naszemu wielkiemu kompozytorowi

Fryderykowi Szopenowi.

Dziękujemy pracownikom Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie za kolejną bardzo ciekawą prezentację. 

 

 

 

 

Poznajemy zawody

15 maja 2015 r. w ramach Tygodnia Bibliotek uczniowie z koła bibliotecznego pod opieką pani Doroty Gozdalskiej udali się do Pedagogicznej Biblioteki  Wojewódzkiej na spotkanie z cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś. Prezentowany był zawód introligatora. Na początku poznaliśmy historię papieru przedstawioną przez pana Piotra Króla. Następnie pan Wiesław Szot opowiedział o zawodzie introligatora. Uczniowie dowiedzieli się jakiego rodzaju zdolności należy posiadać, aby pracować w tym zawodzie, na czym polega ta praca oraz gdzie można znaleźć zatrudnienie. Ponadto obejrzeli wystawę książek oraz narzędzi introligatorskich m. in. czcionki, matryce, prasę śrubową. Na koniec wykonali drobną pracę z kartonu i papieru. Zobaczcie galerię zdjęć.

 

 

Warsztaty zdobienia odzieży w bibliotece

14 maja 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty zdobienia odzieży zorganizowane przez panie Dorotę Gozdalską i Renatę Śniadecką - Mandryk . Do naszej szkoły przybyły uczennice z Zespołu Szkół Odzieżowo – Włókienniczych im. Wł. St. Reymonta w Lublinie pod opieką pani mgr Barbary Fiut. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów ze względu na możliwość wykonania indywidualnej dekoracji na koszulce. Starsze koleżanki ze szkoły odzieżowej w bardzo przystępny sposób wtajemniczyły nasze uczennice w arkana tej sztuki. Efekty naszych prac można podziwiać na załączonych zdjęciach.

Już dzisiaj zapraszamy na następne warsztaty z fotografii artystycznej.

 

 

  

 

UCZYMY SIĘ TOLERANCJI !

 ZAJĘCIA Z WIELOKULTUROWOŚCI - CHINY

 

                13 .05.2015 r. uczniowie z klasy 2 B  wzięli udział w zajęciach z wielokulturowości zorganizowanych przez Centrum Wolontariatu w Lublinie.

    

            Na spotkanie został zaproszony student z Chin, o imieniu Jack (imię nadano mu w Polsce, ponieważ chińskie imię jest dla Polaków bardzo trudne do wymówienia). Jack posługuje się językiem angielskim i w tym języku opowiedział nam historię i obyczaje Chin, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji chińskiego jedzenia i stroju. Wielką atrakcją było dla nas pismo chińskie, a w szczególności pisanie polskich imion chińskimi znakami.

                Celem zajęć było uwrażliwienie młodzieży na problemy cudzoziemców

w naszym kraju, poznanie kultury innych narodów, prawa kobiet w kraju środka, uczenie tolerancji – poszanowanie ludzi o odmiennej religii, kulturze, kolorze skóry.

                Uczniowie mieli  również możliwość sprawdzenia swojego poziomu znajomości języka obcego.

                                                                      

            Organizatorzy:

                                                                                                              Elżbieta Ducin,

 Renata Mandryk - Śniadecka

 

 

 

KONKURS KULTUROWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

BRITISH CULTURE

Zapraszamy do udziału w konkursie językowym sprawdzającym wiedzę z zakresu kultury Wielkiej Brytanii. Prosimy uczniów o wytypowanie drużyn składających się z trzech osób z każdej klasy. Reprezentacje klas, czyli wybrane przez Was zespoły, będą rywalizować ze sobą 26 maja o godz. 9.40 w sali numer 24.

Szczegółowych informacji na temat regulaminu konkursu oraz zagadnień konkursowych udzielają nauczyciele języka angielskiego!

Zapraszamy!

 

7 maja 2015 o godzinie 11.20 odbyły się w naszym gimnazjum

 

Mini Targi Edukacyjne.

 

Gościliśmy  przedstawicieli 12 szkół ponadgimnazjalnych, którzy prezentowali ofertę edukacyjną
swoich szkół na rok szkolny 2015/2016.

Miło nam było spotkać się z liczną reprezentacją naszych absolwentów :)

 

 

Uczniowie klas trzecich i drugich serdecznie dziękują wszystkim gościom za przybycie i przekazane informacje.

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS „ LUBLIN – MIASTO UNII”

 

16 kwietnia 2014 r. w naszym gimnazjum odbył konkurs „ Lublin – miasto Unii”

            Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o naszym mieście, wzmocnienie wśród młodzieży  lokalnego patriotyzmu. W tegorocznej VI edycji konkursu uczniowie klas pierwszych i drugich pisali test wiedzy o Lublinie: historia, zabytki, postacie związane z naszym miastem.

LAUREACI KONKURSU:

I miejsce – Rafał Rejek z klasy II A

II miejsce – Edyta Kondracka z klasy II B

III miejsce – Dominika Kostrubiec z klasy I B

                 Gratulujemy i zachęcamy do jeszcze lepszego poznania historii naszego miasta.

     

                                                                                               Organizatorzy:

                               Elżbieta Ducin, Dorota Gozdalska, Renata Śniadecka - Mandryk