Prezentacja multimedialna o zabytkach Kalinowszczyzny

 

            26.03. 2015 r. w naszym gimnazjum odbyła się ciekawa lekcja dotycząca najstarszych dziejów naszego miasta, a w szczególności Kalinowszczyzny. Uczniowie mogli bliżej poznać historię najważniejszych zabytków naszej dzielnicy, m.in. cmentarzy żydowskich, kościołów w stylu renesansu lubelskiego, cerkwi prawosławnej...

            Zajęcia zostały przeprowadzone w formie prezentacji multimedialnej przez panią mgr Luizę Kawkę z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.

            Uczniowie zostali zachęceni do zgłębienia tajemnic naszego miasta.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże młodzieży lepiej przygotować się do szkolnego konkursu  „ Lublin – miasto Unii”, który odbędzie się w naszym gimnazjum.

                                                                                         

                                                                Organizatorzy:

                                                                Dorota Gozdalska – nauczyciel biblioteki

                                                                Elżbieta Ducin – nauczyciel historii

 

W dniach 23 - 25 marca młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła

w Rekolekcjach Wielkopostnych

w parafii Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie. Nauki wygłosił ksiądz Łukasz Auguściak. Rozważania o miłości przybliżyły nas do głębszego przeżywania Świąt Wielkanocnych.  Zapamiętamy, że "miłość widzi to co w środku człowieka, a nie tylko kolorowe, błyszczące opakowanie".  Niech Chrystus, który jest największą Miłością prowadzi nas swoimi ścieżkami.

Dziękujemy księdzu rekolekcjoniście za przypomnienie tych pięknych prawd.

             20 marca obserwowaliśmy pierwsze w tym roku

ZAĆMIENIE SŁOŃCA . 

                Zaćmienie Słońca to szczególne zjawisko astronomiczne, obserwowane, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wtedy tarcza Księżyca zasłania Słońce.

                Pierwsze oznaki zaćmienia zaobserwowali mieszkańcy Wrocławia - już ok. 9.41 rano, nieco później w miejscowościach położonych bardziej na północ.

              W stronę Słońca nie wolno patrzeć gołym okiem. Promieniowanie UV może spowodować uszkodzenie wzroku. Do tego celu najlepiej jest użyć specjalnych filtrów, które można kupić w sklepach astronomicznych lub fotograficznych. Można też wykorzystać filtr znajdujący się w masce spawalniczej, kawałek kliszy fotograficznej, płytę CD czy kawałek przydymionego szkła.  

                Uczniowie i nauczyciele gimnazjum obserwowali Słońce przez maskę spawalniczą i przygotowane samodzielnie przydymione szkiełka. Zdjęcia wykonaliśmy przez przydymione szkła aparatem cyfrowym z 18-krotnym zoomem.

 

 

 

 

  

 

         

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

 

Nie wyrzucaj nakrętek, zbieraj je dla Małego Księcia!

Zakręcona akcja trwa!

 

            Zachęcamy do dalszego zbierania plastikowych zakrętek, które przekazywanie są do recyklingu. Uzyskane środki przeznaczone są do realizacji potrzeb i spełniania marzeń Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Zbierając nakrętki dbamy o ochronę środowiska naturalnego i możemy sprawić radość cierpiącemu dziecku.

            W roku szkolnym 2014/ 2015 przekazaliśmy do hospicjum 11 dużych worków pełnych zakrętek, a kolejne czekają na odbiór.

            Najwięcej nakrętek zebrali uczniowie klasy IIA i III A.

 

  Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w tę akcję charytatywną!

 

Organizatorzy:

          Elżbieta Ducin - opiekun Młodzieżowego Wolontariatu Gimnazjum nr  2

Renata Śniadecka – Mandryk
Dorota Gozdalska
Małgorzata Brzozowiec

  

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE WIEDZY O NASZYM MIEŚCIE

,, LUBLIN - MIASTO UNII”

 

pobierz

                      Uczennice klasy 1 b (K. Arciszewska, Z. Żurawska, K. Lewandowska, P. Kapitan)  i 2 b ( E. Kondracka, W. Kordas) wykonały pracę na konkurs plastyczny pt: ,, Leśne  zwierzaki". Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dniach 14 - 15. 03. 2015 roku w trakcie Lubelskiej Wystawy Zoologicznej ZOOPARK 2015 na Targach Lublin.

Opiekę  i pomoc przy realizacji prac pełniła pani Ewa Borkowska.

 

Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA SZLAKIEM POMNIKÓW LUBELSKICH

 

               Dnia 5 marca 2015 r. uczniowie klasy 1b, 2b, 2c oraz koło biblioteczne wybrali się na wycieczkę po Lublinie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego miasta, uczczenie pamięci żołnierzy walczących z władzą komunistyczną po zakończeniu II wojny światowej, przygotowanie do konkursu” Lublin – miasto Unii”.

               Nasza młodzież zobaczyła plenerową wystawę na Placu Litewskim, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”. Szczególne zainteresowanie wzbudziły u uczniów losy majora Hieronima Dekutowskiego ( „Zapory”) i Mariana Bernaciaka („Orlika”).  Młodzież dowiedziała się też, że ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak pseudonim „Lalek” zginął w 1963 r. pod Piaskami w naszym województwie. Uczniowie byli poruszeni okrucieństwem władz komunistycznych wobec „żołnierzy niezłomnych”.

              Drugim etapem wycieczki była wędrówka szlakiem najważniejszych pomników naszego miasta. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanych przez koleżanki i kolegów informacji na temat losów pomnika Konstytucji 3 maja, obeliskowi poświęconemu Unii Lubelskiej oraz pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mamy nadzieję, ze zdobyte wiadomości pomogą uczniom w lepszym przygotowaniu się do szkolnego konkursu wiedzy o Lublinie.

 

Organizatorzy:

Elżbieta Ducin (nauczyciel historii),

Dorota Gozdalska (nauczyciel-bibliotekarz)

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

,, JA I MOJA RODZINA”
 
 

WYCIECZKA DO BRITISH COUNCIL (CENTRUM BRYTYJSKIEGO)

 

Dnia 26 lutego uczniowie klasy Ib, IIc oraz uczniowie koła bibliotecznego wybrali się pod opieką pani Doroty Gozdalskiej i Anny Karczmarz do Centrum Brytyjskiego UMCS, mieszczącego się na ul. Zuchów 2. Celem wycieczki było poznanie ciekawych i skutecznych sposobów nauki języka angielskiego. Prezentacja materiałów dydaktycznych dostępnych w bibliotece, czyli książek, gazet, filmów, płyt zainspirowała uczniów do szukania własnych sposobów nauki języka angielskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się materiały online dostępne bezpłatnie na stronie biblioteki www.cbr.centrum-brytyjskie.lublin.pl. Przypominamy, iż w zakładce Learn English Teens znajdziecie wiele ciekawych filmów, seriali, gier i ćwiczeń, właśnie dla uczniów w waszym wieku! Zobaczcie sami!

 

Info dla dla osób lubiących kulturę irandzką!

                W dniach 12-17 marca odbędą się Dni Świętego Patryka St. Patrics’s Day organizowane przez Centrum Brytyjskie UMCS oraz Fundację Kultury Irlandzkiej. Wśród atrakcji znajdą  się warsztaty tańców irlandzkich,  prelekcje dotyczące kultury irlandzkiej oraz koncerty. Szczegółowy harmonogram dostępny u nauczycieli języka angielskiego.  Zapraszamy!