„ Pokazy z chemii ”    

                       Dnia 24.11.2014 r, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na pokazy chemiczne. W auli Wydziału Chemii  UMCS, w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy naukowi prezentowali ciekawe, nietypowe eksperymenty i doświadczenia chemiczne, trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych. Były kolorowe przemiany chemiczne, płomienie, dymy, zapachy, chemiczne babki i latarki. Nie obyło się również bez widowiskowych wybuchów.  Młodzież miała okazję m.in. poznać  ciekawe właściwości ciekłego azotu, otrzymać srebro oraz przekonać się,  jaki wpływ mają tlenek siarki  (IV) i amoniak ma rośliny. Nasi uczniowie czuli się tam, jak prawdziwi studenci. Niektórzy, odważniejsi mogli osobiście asystować w wykonywaniu doświadczeń. Młodzież przekonała się , że chemia nie jest straszna. Jest  ciekawa, kolorowa, zaskakująca ale też czasami niebezpieczna.  Pokazy podobały się nawet tym, którzy nie są zbyt zainteresowani chemią. Po pokazach na pewno poszerzyła się wiedza uczniów na temat tego przedmiotu, którą będziemy mogli wykorzystać w praktyce oraz na lekcjach.  

                 Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas: I B, II B,  II C, II D i III B naszego gimnazjum
                                                                  a organizatorem  nauczycielka chemii: Lucyna Mączka  

96 Rocznica Odzyskania Niepodległości

          13 listopada w wyjątkowo uroczysty sposób uczciliśmy Dzień Niepodległości. Z tej okazji odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy 2b i 3a pod kierunkiem p. Elżbiety Ducin  i Renaty Śniadeckiej-Mandryk. Cała szkoła była zaangażowana w obchody tej rocznicy, wszyscy uczniowie  w tym dniu mieli przyjść do szkoły ubrani na galowo. Nasi uczniowie nie zawiedli, zarówno publiczność, jak i aktorzy. Publiczność po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu z sali sztandaru szkoły z powagą i ciszą obejrzała występy swoich kolegów. Aktorzy w sposób ciekawy przedstawili historię polskich zrywów niepodległościowych. Należy im się pochwała za dobrą dykcję  i recytację z pamięci. Ozdobą akademii była muzyka, łącząca tradycje patriotyczne ze współczesną sztuką wokalną.

 

 

 

 

 

Dnia 30 listopada klasa II b była na wycieczce, która łączyła w sobie różnorodne cele i założenia:

  • - Młodzież wybrała się na cmentarz przy ul. Lipowej aby na wybranych grobach zapalić symboliczny znicz oraz  odmówić modlitwę z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, dodatkowo obejrzeć najciekawsze grobowce na  lubelskim cmentarzu;
  • - zrealizowała sesję zdjęciową w Ogrodzie Saskim pt: ,,Jesień w obiektywie", ukazującą uroki tego miejsca, a także piękną kolorystykę polskiej jesieni (najciekawsze zdjęcia zaprezentujemy na stronie naszego gimnazjum jak również zorganizujemy wystawę fotografii na szkolnym korytarzu);
  • - obejrzała ,,Galerię na płocie", prezentującą wystawę około 30 fotografii formatu B1;
  • - zwiedziła Centrum Kultury oraz aktualną wystawę Marka Radke, składającą się z abstrakcyjnych form pokolorowanych farbami fluorescencyjnymi, które w podczerwieni odblaskowo świeciły oraz projekt ,,Bombardowanie włóczką" gdzie pnie drzew w wirydażu oraz balustrady przed budynkiem ,,ocieplone" są kolorowymi kompozycjami z włóczek, wykonanymi przez kobiety reprezentujące różne pokolenia.

Ewa Borkowska

Galeria zdjęciowa w poniższej zakładce