Bartłomiej Kwiatkowski uczeń klasy 3A zakwalifikował się do
etapu okręgowego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego.

Gratulujemy.

 15 lat minęło...

13 października obchodziliśmy trzy wydarzenia:

 

15. rocznicę powstania gimnazjum,

Święto Patrona

oraz Ślubowanie klas pierwszych.

 

Piętnaste urodziny to pretekst do wspomnień. Do przeszłości przenieśliśmy się dzięki wehikułowi czasu. Dzięki podróży do przeszłości pierwszoklasiści mogli spotkać się osobiście z samymi założycielami Komisji Edukacji Narodowej. Nasi Patroni opowiedzieli o dokonaniach tej ważnej instytucji i jej znaczeniu dla rozwoju polskiego szkolnictwa.

Następnie nowi uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat naszej szkoły – przekonali się, jak dużo osiągnęliśmy, a także jak wiele się zmieniło w ciągu 15 lat.

Po ślubowaniu pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności i odtąd to oni również będą tworzyć historię „Dwójki”. A to zobowiązuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            Refleksje po wycieczce przedmiotowej klas III

w Państwowym Muzeum na Majdanku, która odbyła się 25 września 2014 roku

(ze sprawozdań uczniowskich):

 

 Była to świetna lekcja historii. Z pewnością nikt jej nie zapomni. Możemy mieć tylko nadzieję, że pamięć o tych wydarzeniach powstrzyma kolejne pokolenia przed powtórzeniem błędów przeszłości.

 

Ogromne wrażenie zrobiły na mnie relacje ludzi, którzy przeżyli koszmar obozu. Jest oczywiste, że tragedia nigdy się dla nich nie skończyła.

 

Możemy być szczęśliwi, że wszystko to, co zobaczyliśmy podczas wycieczki, to przeszłość. Ale trzeba o tym pamiętać.

 

Najbardziej wstrząsająca była dla mnie wizyta w barakach i widok tysięcy butów. Niewiarygodne, że każdy przedmiot należał do realnej osoby – człowieka, który żył jak my, a potem tyle wycierpiał...

 

Byłem już kiedyś na terenie muzeum, ale bez przewodnika. Ostatnia wizyta w tym miejscu była dla mnie znacznie cenniejsza – poznałem wiele nowych szczegółów dotyczących życia więźniów.

 

Do takich miejsc powinien przyjechać każdy młody Europejczyk. Taka lekcja historii daje wiele do myślenia.

     

 

 

 

LABORATORIUM SZTUKI SPOŁECZNEJ

 

 

         LABORATORIUM SZTUKI SPOŁECZNEJ (LSS RESIDENCIES) to projekt międzynarodowych rezydencji, wykorzystujący przestrzeń publiczną jako miejsce współuczestnictwa i współdziałania. Projekt miał na celu budowanie dialogu między lokalną społecznością zamieszkującą dzielnicę Kalinowszczyzna, a artystami i animatorami kultury z Polski i krajów partnerstwa wschodniego. Efektem projektu ,,Ludzie i miejsca - wizja społeczeństwa" Marii Gonchar z Ukrainy były awangardowe i oryginalne projekty elewacji budynków Kalinowszczyzny wykonane przez młodzież naszej szkoły. Uczestnikami artystycznego wydarzenia byli uczniowie klasy I b i II b podczas zajęć artystycznych , a także na zajęciach koła plastycznego prowadzonych przez p. Ewę Borkowską. Młodzież wykonywała  projekty fasad obiektów przestrzeni Kalinowszczyzny w różnorodnych technikach na wydrukach architektonicznych. Na lekcjach i kole w projekt wprowadzała uczniów autorka Maria Gonchar z Ukrainy oraz animatorzy kultury z LSS Residencies. W przyszłym tygodniu zostanie zorganizowana wystawa najciekawszych prac na terenie Gimnazjum nr 2 .

        Honorowy patronat na projektem objęli między innymi: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warsztaty Kultury i Dom Kultury ,,Narnia" na Kalinowszczyźnie.

 

Galeria zdjęciowa poniżej.

 

Dnia 26 września odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.

 Uprawnionych do głosowania było 168 uczniów. Wydano 127  kart do głosowania. Ważnych głosów oddano 111.

 

Największą liczbę głosów zdobyła uczennica klasy 1b

 Zuzanna Żurawska

Gratulujemy nowej radnej!