2 luty 2012

 

 

           Gimnazjum... Mówi się, że jest to trudny czas dla dorastającej młodzieży. Jednak wszystko zależy od szkoły. „Dwójkę” wspominam bardzo pozytywnie. Wykwalifikowana kadra zawsze służyła radą i pomocą w każdej sprawie. W przystępny, często zabawowy sposób przyswajała nam wiedzę z najróżniejszych dziedzin. Jako humanistka, szczególnie ciepło wspominam języki: polski, angielski i niemiecki. Trzeba jednak przyznać, że nauczyciele przedmiotów ścisłych starali się rozbudzić we mnie pasję matematyczną, fizyczną i chemiczną. Nie było łatwo, ale ostatecznie udało im się to poprzez cierpliwość i zaangażowanie. Pisząc o wspomnieniach nie można zapomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce poza lekcjami. Każdy, kto posiadał jakąś pasję, mógł się wykazać talentem. Niezapomniane koło teatralne, przedstawienia, akademie, konkursy! Nie tylko w murach naszej szkoły... Jest to nieoceniony element, który kształtuje tak młode jeszcze charaktery.Dziś jestem studentką III roku filologii polskiej i jestem dumna, że dzięki stanowczemu oraz profesjonalnemu przygotowaniu nauczycielek mogę pogłębiać swoją pasję polonistyczną. To wspaniałe uczucie móc stanąć z tej drugiej strony, przekazując wiedzę następnym pokoleniom, z ogromną wdzięcznością w sercu za poświęcony czas podczas tych trzech lat! To właśnie gimnazjum ukształtowało moją drogę w życiu.

Dziękuję przy okazji całej kadrze, a Was przyszli gimnazjaliści zachęcam do uczestnictwa we wspaniałej przygodzie! Przyjdźcie do „Dwójki” i dajcie nauczycielom rozwinąć swoje skrzydła! Tu każdy jest wyjątkowy i mile widziany. :)

Absolwentka roku 2006

Katarzyna Komsta

„ Czym jest wiersz?”

Czym jest wiersz?

Pustą rymowanką?

Poetycką przeplatanką?

Grą słów. 

Niesionym przesłaniem?

Spełnionym zadaniem?

Uiszczeniem snów.

„Pożegnanie” 

Jeżeli zostanę,

 będę w Twoim życiu przeszkodą. Odchodzę więc,

zachowując Ciebie

 w mojej pamięci na zawsze. 

Zabieram ze sobą

tylko słodko-gorzkie wspomnienia

i cząstkę twojego serca. 

Zostawiam ci nasze piękne chwile

i całą moją duszę. 

Żegnaj najdroższa.

Nie płacz proszę

i nie tęsknij za mną.

Nie jesteś kobietą

na którą zasługuję.     

(Absolwent z 2005 r.Dariusz Łuszczyński)

„ Mój kamyk”

Rzuciłem kamień w ciecz wody.

Promieniem fali rzucony ci odpowie. 

Krzykiem bezradnym w życie zajrzałem. 

Od środka do kręgu.

Od początku do końca.

Krzykiem do ciszy.

Falą bez żagla, teraz płynę. 

DNA rysunek pokoleń droga, a na drodze ja,

 tylko zakręt wybieram. 

Wybór małymi zmarszczkami rusza jezioro pragnień.

Od wody poruszonej szybsza zwykła błahość.

Tupiąc nogą na swoim brzegu,

chcę wielkiej fali!

Dobry metr wzburzony niósł moją wolę.

Jezioro za duże,

Czy też ja za mały? 

Kąpać się jednak muszę.

Płynąć na bryzie falii pójść na stałe dno

 na wzburzonej krzywiźnie fali.

Gdy opadnę na dno lepiej wyleją wody.

Gdyby kamienia ujrzały malunek.

Zobaczymy lustro poniesionej wody.

(2009 autor zastrzegł anonimowość) 

  „Bez miłości”

Na nitce pająka zawisła

Kropla rosy

Promienie słońca łapczywie

Odbierają jej sens istnienia

Pewna jednego – że w południe

Wyparuje do nieba.

Ona – moje odbicie bez ciebie...

 „ bez tytułu”

Kiedy tracę wolę zwycięstwa

Sięgam po ciebie

Kiedy gubię się w deszczu

W twoich oczach odnajduję światło

Kiedy mój świat wiruje,

Ty naprawiasz go pocałunkiem

(Tomasz Staniak absolwent z 2003 r.)

Gimnazjum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie czynnie włącza się do działań promujących Lublin jako kandydata do miana EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY. Jednym z pomysłów „Dwójki” jest zachęcenie uczniów do nowego spojrzenia na nasze miasto – jego kulturę, historię, życie codzienne, a także możliwości. Mamy nadzieję, że konkurs, który chcemy Państwu zaproponować, stanie się pretekstem do ciekawych działań i przyczyni się do lepszego poznania Lublina. Liczymy również na to, że będzie on okazją do zaprezentowania szerszemu gronu pomysłowości i wrażliwości Państwa uczniów.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas V i VI szkół podstawowych

 

MOJE MIASTO CZYLI LITERACKIE I PLASTYCZNE KADRY LUBLINA

 

REGULAMIN

1. Cele konkursu:

 - Propagowanie idei: Lublin

– Europejska Stolica Kultury (kandydat).

- Lepsze poznanie rodzinnego miasta, a zwłaszcza kultury i historii oraz osób z nim związanych.

- Zachęcenie do tworzenia ciekawych tekstów i dzieł plastycznych zainspirowanych Lublinem.

- Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym naszego miasta.

- Podnoszenie umiejętności literackich i plastycznych.

- Rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz wyobraźni.

- Wspieranie uczniowskich talentów i zaprezentowanie dokonań koleżanek i kolegów nauczycieli.

2. Organizatorzy: Gimnazjum nr 2 im. KEN w Lublinie Małgorzata Brzozowiec – polonista, Ewa Borkowska – plastyk, Renata Śniadecka-Mandryk – bibliotekarz

3. Adresaci konkursu: Uczniowie klas V i VI szkół podstawowych. Prace mogą mieć charakter indywidualny i zespołowy (jeden zespół może liczyć maksymalnie 3 uczniów). Nie ma ograniczeń co do ilości prac zgłoszonych przez szkołę.

4. Zasady uczestnictwa w konkursie: Uczniowie mogą zgłaszać prace w dwóch kategoriach: I KATEGORIA LITERACKA II KATEGORIA PLASTYCZNA Tematyka prac powinna dotyczyć Lublina. Punktem wyjścia może być chociażby interesujące wydarzenie z przeszłości lub czasów współczesnych, postać związana z naszym miastem, wybrany zabytek, miejsce... W kategorii literackiej uczestnik może wykorzystać dowolną formę literacką, na przykład opowiadanie, reportaż, artykuł publicystyczny, zaś w kategorii plastycznej posłużyć się dowolną techniką.

5. Kryteria oceny prac:

- Atrakcyjność i oryginalność w realizacji tematu.

- Twórcze podejście do opisywanych wydarzeń, postaci historycznych lub miejsc związanych z Lublinem.

- Ponadto w:

            • kategorii literackiej

                           - poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna tekstu;

                           - dobór oraz realizacja formy wypowiedzi;

            • kategorii plastycznej

                     - ciekawe przedstawienie wybranego obiektu,

                     - dobór odpowiedniej techniki,

                     - poprawność kompozycji.

6. Terminarz konkursowy:

- Konkurs ma charakter jednoetapowy.

- Prace literackie, liczące nie więcej niż 3 strony A 4, przepisane na komputerze (wraz z opisaną płytą lub dyskietką) oraz prace plastyczne formatu A3 – A1 należy przesyłać do 20 maja 2009r. na adres organizatorów: Gimnazjum nr 2 ul. Lwowska 11 20 - 128 Lublin z dopiskiem Konkurs MOJE MIASTO CZYLI LITERACKIE I PLASTYCZNE KADRY LUBLINA

- Do pracy należy dołączyć wypełnioną ankietę, której formularz dołączamy do informacji konkursowej. (dostępne również na str. internetowej www.gimnazjum2.lublin.pl - Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się na początku czerwca 2009 r., o czym laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.

7. Prace nieopisane imieniem, nazwiskiem, adresem szkoły nie będą zakwalifikowane.

8. Informujemy, że nie zwracamy prac konkursowych oraz nie udostępniamy ich do wglądu.

9. Jednocześnie organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do opublikowania prac konkursowych w prasie metodycznej lub na stronie internetowej Gimnazjum nr 2 w Lublinie z zaznaczeniem autora, szkoły i nauczyciela prowadzącego.

10. Konkurs wyłoni po 3 finalistów w dwóch kategoriach - literackiej i plastycznej. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym przedsięwzięciu! Mamy nadzieję, że realizacja postawionego przed Państwem zadania stanie się dla wszystkich uczestników źródłem autentycznej radości i satysfakcji.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym przedsięwzięciu!

 

Mamy nadzieję, że realizacja postawionego przed Państwem zadania stanie się

 

dla wszystkich uczestników źródłem autentycznej radości i satysfakcji 
 
 

Hard N Heavy

 

Muzyka towarzyszyła ludziom praktycznie od zawsze, umilała czas pozwalała się zrelaksować. W moim przypadku nie jest to tylko włączenie radia podczas odrabiania lekcji, poświęcam jej praktycznie każdą wolną chwilę. Spotkanie z muzyką zaczęłam w szóstej klasie, gdy w telewizji usłyszałam pewna piosenkę, potem moje hobby rozwijało się w  nadzwyczajnym tempie .O dziwo, zaczęły mnie interesować prekursorzy heavy metalu : Motley Crue, Iron Maiden, Megadeth, Alice Cooper, Nirvana. Powoli przerzucałam się z  rocka alternatywnego na cięższe brzmienia , chociaż  z początku nie było łatwo. Niektóre kawałki były za mocne w innych wokal nie taki, więc musiałam się wsłuchać i zastanowić .Po głębszym rozpoznaniu można było się zakochać w utworach, które z początku wydawały się zwykłym „łomotem”. Obecnie „siła” muzyki wcale mi nie przeszkadza, słucham Symfonicznego Black Metalu, Doom Metalu, Gotyk Metalu... a nawet  Dark Ambientu. Niewtajemniczeni rzadko słyszą różnicę pomiędzy tymi gatunkami. Takie fascynacje muzyczne dostarczają silnych doznań, teksty są inteligentne, nie dotyczą tylko miłości. Zespoły te wybrały nietypowy image. Są barwne, czerń też może być barwna, i ekscentryczne. Wszystkie ich koncerty przypominają spektakle, muzycy ścigają się w efektach specjalnych, Tommy Lee z Motley Crue gra do góry nogami, zawieszony w wielkiej klatce obracającej się u sufitu. Można powiedzieć, że  heavy-metalowcy są eksperymentatorami poszukującymi nowych środków wyrazu. Apocalyptica wprowadziła zaskakujący klasyczny instrument: wiolonczele o pięknym niskim brzmieniu. Trzy wiolonczele grające Metallicę zaskakują. Inni np. czeski black-metalowy Ador Dorath wykorzystuje sopran w połączeniu z growlem. Ekscentryczne stroje, skóry, efekty to tylko dodatek w sumie mało  znaczący, liczy się muzyka.

 

 

 

Escape The Fate                                                       Apocalyptica

Cradle Of Filth

" Jestem absolwentką Gimanzjum nr.2 w Lublinie. Często wspominam swoje lata spedzone tam. To w murach tej szkoły przeżywałam najpiękniejsze lata życia. Czas nauki, wytężonej pracy, ale również czas spędzony ze wspaniałymi ludzmi- nauczycielami. To oni przekazywali nam wiedzę, wartości moralne i budowali w nas wytrwałość i ambicję potrzebną do osiągnięcia sukcesu.Dziś jestem w klasie maturalnej w I Liceum Ogólnokształcącym im. St.Staszica w Lublinie. Wspaniały wybór renomowanego liceum i mozliwość dostania sie do niego zawdzięczam ludziom, którzy przez 3 lata wychowywali nas i wytrwale dązyli do przekazania niezbędnej wiedzy potrzebnej w szkołach ponadgimnazjalnych. Liczne konkursy i olimpady rozwijały nasze zdolności i talenty, a organizowane przez wychowawców wycieczki i dyskoteki integrowały klasy. Ze szczególna sympatią wspominam Maraton Mitologiczny, który pozwolił nam bliżej poznać greckich bogów, oraz wieloktotne wystepy koła dramatycznego Pegazik, prowadzonego przez Panią Witkowską. To w gimnazjum najlepiej rozwijaliśmy swoje zainteresowania na różnych płaszczyznach. Oprócz zajęć dla humanistów odbywały się zawody sportowe, olimpiady matematyczne, biologiczne, czy fizyczne. Nasze umiejetności z języków obcych poszerzaliśmy przez konkursy recytatorskie wierszy angielskich, olimpiady wiedzy o Niemczech, czy w spotkaniach z ciekawymi ludzmi z innych krajów. Przy licznych uroczystościach przez interesujace akademie i przedstawienia uczyliśmy sie patriotyzmu. Ze wzruszeniem wspominam nauczycieli: wychowawczynie Panią M.Witkowską,J.Góre, E.Kutyłe, M.Mierzwińską, R.Mandryk, L.Mączke,D.Sałage, T.Stróżak, A.Sobowiec, E.Kalinowską, B.Karwowska, E.Borkowską, B.Konopko, E.Pomoraską i innych ktorych tu nie wymieniłam. Wiem, że wiedza wpajana nam i trudy ich cięzkiej pracy procentuja w przyszłości.Oprócz mnie troje mojego rodzeństwa jest również absolwentami tego gimnazjum, a są dziś wszyscy na wymarzonych kierunkach studiów na renomowanych Uniwersytetach. Myślę, że w tej szkole buduje sie podstawy do realizacji naszych planów na przyszłość i spełnia sie marzenia."

 

 

Kornelia Pielak

Absolwentka 2005r.

Konkurs wiedzy o Chopinie!

 

 

Biblioteka ogłasza konkurs na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Konkurs jest organizowany w związku z obchodami Roku 2010 jako Chopinowskiego oraz realizowanym przez szkołę międzyszkolnym projektem  (we współpracy z Gimnazjum nr 5) „Moje serce jest muzyką”.

Wszystkich chętnych zapraszamy do wypełnienia testu wiedzy o Chopinie. Jest on do pobrania u pań bibliotekarek lub ze strony internetowej. Rozwiązane testy należy składać do 26.03.2010 do biblioteki szkolnej.

 

 Pytania dostępne tutaj

 

KONKURS RECYTATORSKI Z JEZYKA ANGIELSKIEGO LOVE POEMS

 

Dnia 11.02. 2010 odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski poezji miłosnej w języku angielskim Love Poems. Uczestnicy prezentowali utwory o tematyce miłosnej w jezyku angielskim. Jury oceniło prezentacje uczestników uwzględniając zgodność tematyczną, wymowę, interpretację oraz ogólne wrażenie. A oto nasi laureaci:

 

I miejsce Arleta Śledziewska (klasa IIID)

 

II miejsce Weronika Zabłocka (klasa IIA)

 

III miejsce Anna Garbowska (klasa IIC)

 

oraz Kinga Prochenka ( klasa IIIC)

 

Nagrodę publiczności otrzymała Weronika Zabłocka.

 

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez wydawnictwo Longman. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!!!

 

 


Regulamin Wypożyczalni Gimnazjum nr 2

 

im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie


1. Biblioteka jest pracownią międzyprzedmiotową i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom i pracownikom szkoły.


2. W skład biblioteki wchodzą: wypożyczalnia, czytelnia i Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Każdy z tych działów ma swój odrębny regulamin.


3. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele
i pracownicy szkoły.


4. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do zapoznania i przestrzegania zasad regulaminu.


5.W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów.


6.Godziny pracy biblioteki podane są na drzwiach wejściowych.

7. W bibliotece nie można korzystać z telefonów komórkowych.


8. Uczniowie wypożyczają dokumenty wyłącznie na swoje konto.

 

 

Turniej towarzyski

 

     12.03.2010 został rozegrany w naszej szkole turniej siłowania na ręce pomiędzy uczniami reprezentującymi Gimnazjum nr 3, a zawodnikami sekcji armwrestlingu naszego gimnazjum. Rywalizowano w trzech kategoriach wagowych: do 63kg, do 75 kg, oraz powyżej 75 kg. Po raz pierwszy została rozegrana równolegle konkurencja siłowania na lewą rękę! Obecni stworzyli wspaniałą, koleżeńską atmosferę! Nie brakowało emocji, niektóre pojedynki były bardzo zacięte. Warto nadmienić, że każdy w trakcie przerw pomiędzy rundami oraz po zawodach mógł podzielić się w praktyce swoim doświadczeniem i uwagami dotyczącymi siłowania na ręce.

     Zawody uświetnili swoją obecnością: p. Elżbieta Kalinowska-wicedyrektor Gimnazjum nr 2, p. Andrzej Zięba-przewodniczący Rady Rodziców, nauczyciele, którzy pomogli w organizacji imprezy: p. Mariusz Pękala, p. Ewa Borkowska oraz opiekun zaproszonych gości – p. Marek Król -„dobry duch” całej imprezy :) Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

    Podczas przerwy w zawodach, zostało wręczone przez p. Kalinowską podziękowanie p. Łukaszowi Tarnowskiemu, prezesowi firmy „EKOLU”, za udzieloną finansową pomoc dla naszej sekcji. Dzięki temu mogliśmy zakupić część sprzętu wykorzystywanego w treningach: obciążenia, gryfy, uchwyty do wyciągu.

Bezpośrednia relacja niektórych pojedynków:

Nasza sekcja wystawiła 6-osobowy skład: Łukasz Dobrzyński, Andrzej Pochodyła, Michał Skowronek, Jarek Sobczak-kat. do 63 kg, Julek Mężyński-kat. do 75 kg, Bartek Bielecki-kat. do 75 kg oraz kat. powyżej 75 kg (na rękę prawą Bartek walczył w wyższej niż jego kategorii wagowej). Gimnazjum nr 3 reprezentowało natomiast 7 uczniów.

Najlepszym zawodnikiem imprezy okazał się Bartek Bielecki-który z łatwością wygrał rywalizację na prawą rękę ze starszymi i cięższymi przeciwnikami oraz równie udanie zakończył walki w swojej kategorii wagowej na lewą rękę. Pozostali nasi zawodnicy też pokazali się z dobrej strony: Julek bez problemów zwyciężył na prawą rękę w kat. do 75 kg, natomiast na rękę lewą uległ jedynie Bartkowi i zajął II miejsce. Na podkreślenie zasługuje postawa Jarka Sobczaka, który plasując się poza podium na prawą rękę, w pełni zrehabilitował się w pojedynkach na rękę lewą, zajmując II miejsce! Jarek przegrał 1:2 tylko pojedynek z utalentowanym zawodnikiem gości, uczniem klasy III, który był najlepszy w kategorii do 63 kg na obie ręce. Należy zaznaczyć, że w najlżejszej kategorii rywalizowało najwięcej zawodników, dlatego też Łukasz Dobrzyński, Andrzej Pochodyła i Michał Skowronek stoczyli wiele zaciętych pojedynków, m.in. ze sobą. Ostatecznie Andrzej zajął III miejsce na prawą, natomiast Michał III miejsce na lewą rekę. Łukaszowi, jako najlżejszemu uczestnikowi turnieju, nie udało się zdobyć na podium ale widząc stałe postępy siłowe i techniczne tego ucznia oraz biorąc pod uwagę, że jest pierwszoklasistą, można mieć nadzieję, że na następnym turnieju z większym powodzeniem powalczy o „pudło”. Podsumowując-nasi zawodnicy bardzo udanie zaliczyli kolejne już zawody :)

 

Prezentacja multimedialna o zabytkach Kalinowszczyzny

 

            26.03. 2015 r. w naszym gimnazjum odbyła się ciekawa lekcja dotycząca najstarszych dziejów naszego miasta, a w szczególności Kalinowszczyzny. Uczniowie mogli bliżej poznać historię najważniejszych zabytków naszej dzielnicy, m.in. cmentarzy żydowskich, kościołów w stylu renesansu lubelskiego, cerkwi prawosławnej...

            Zajęcia zostały przeprowadzone w formie prezentacji multimedialnej przez panią mgr Luizę Kawkę z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.

            Uczniowie zostali zachęceni do zgłębienia tajemnic naszego miasta.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże młodzieży lepiej przygotować się do szkolnego konkursu  „ Lublin – miasto Unii”, który odbędzie się w naszym gimnazjum.

                                                                                         

                                                                Organizatorzy:

                                                                Dorota Gozdalska – nauczyciel biblioteki

                                                                Elżbieta Ducin – nauczyciel historii

 

W dniach 23 - 25 marca młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła

w Rekolekcjach Wielkopostnych

w parafii Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie. Nauki wygłosił ksiądz Łukasz Auguściak. Rozważania o miłości przybliżyły nas do głębszego przeżywania Świąt Wielkanocnych.  Zapamiętamy, że "miłość widzi to co w środku człowieka, a nie tylko kolorowe, błyszczące opakowanie".  Niech Chrystus, który jest największą Miłością prowadzi nas swoimi ścieżkami.

Dziękujemy księdzu rekolekcjoniście za przypomnienie tych pięknych prawd.

             20 marca obserwowaliśmy pierwsze w tym roku

ZAĆMIENIE SŁOŃCA . 

                Zaćmienie Słońca to szczególne zjawisko astronomiczne, obserwowane, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wtedy tarcza Księżyca zasłania Słońce.

                Pierwsze oznaki zaćmienia zaobserwowali mieszkańcy Wrocławia - już ok. 9.41 rano, nieco później w miejscowościach położonych bardziej na północ.

              W stronę Słońca nie wolno patrzeć gołym okiem. Promieniowanie UV może spowodować uszkodzenie wzroku. Do tego celu najlepiej jest użyć specjalnych filtrów, które można kupić w sklepach astronomicznych lub fotograficznych. Można też wykorzystać filtr znajdujący się w masce spawalniczej, kawałek kliszy fotograficznej, płytę CD czy kawałek przydymionego szkła.  

                Uczniowie i nauczyciele gimnazjum obserwowali Słońce przez maskę spawalniczą i przygotowane samodzielnie przydymione szkiełka. Zdjęcia wykonaliśmy przez przydymione szkła aparatem cyfrowym z 18-krotnym zoomem.

 

 

 

 

  

 

         

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

 

Nie wyrzucaj nakrętek, zbieraj je dla Małego Księcia!

Zakręcona akcja trwa!

 

            Zachęcamy do dalszego zbierania plastikowych zakrętek, które przekazywanie są do recyklingu. Uzyskane środki przeznaczone są do realizacji potrzeb i spełniania marzeń Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Zbierając nakrętki dbamy o ochronę środowiska naturalnego i możemy sprawić radość cierpiącemu dziecku.

            W roku szkolnym 2014/ 2015 przekazaliśmy do hospicjum 11 dużych worków pełnych zakrętek, a kolejne czekają na odbiór.

            Najwięcej nakrętek zebrali uczniowie klasy IIA i III A.

 

  Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w tę akcję charytatywną!

 

Organizatorzy:

          Elżbieta Ducin - opiekun Młodzieżowego Wolontariatu Gimnazjum nr  2

Renata Śniadecka – Mandryk
Dorota Gozdalska
Małgorzata Brzozowiec

  

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE WIEDZY O NASZYM MIEŚCIE

,, LUBLIN - MIASTO UNII”

 

pobierz

                      Uczennice klasy 1 b (K. Arciszewska, Z. Żurawska, K. Lewandowska, P. Kapitan)  i 2 b ( E. Kondracka, W. Kordas) wykonały pracę na konkurs plastyczny pt: ,, Leśne  zwierzaki". Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dniach 14 - 15. 03. 2015 roku w trakcie Lubelskiej Wystawy Zoologicznej ZOOPARK 2015 na Targach Lublin.

Opiekę  i pomoc przy realizacji prac pełniła pani Ewa Borkowska.

 

Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA SZLAKIEM POMNIKÓW LUBELSKICH

 

               Dnia 5 marca 2015 r. uczniowie klasy 1b, 2b, 2c oraz koło biblioteczne wybrali się na wycieczkę po Lublinie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego miasta, uczczenie pamięci żołnierzy walczących z władzą komunistyczną po zakończeniu II wojny światowej, przygotowanie do konkursu” Lublin – miasto Unii”.

               Nasza młodzież zobaczyła plenerową wystawę na Placu Litewskim, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”. Szczególne zainteresowanie wzbudziły u uczniów losy majora Hieronima Dekutowskiego ( „Zapory”) i Mariana Bernaciaka („Orlika”).  Młodzież dowiedziała się też, że ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak pseudonim „Lalek” zginął w 1963 r. pod Piaskami w naszym województwie. Uczniowie byli poruszeni okrucieństwem władz komunistycznych wobec „żołnierzy niezłomnych”.

              Drugim etapem wycieczki była wędrówka szlakiem najważniejszych pomników naszego miasta. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanych przez koleżanki i kolegów informacji na temat losów pomnika Konstytucji 3 maja, obeliskowi poświęconemu Unii Lubelskiej oraz pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mamy nadzieję, ze zdobyte wiadomości pomogą uczniom w lepszym przygotowaniu się do szkolnego konkursu wiedzy o Lublinie.

 

Organizatorzy:

Elżbieta Ducin (nauczyciel historii),

Dorota Gozdalska (nauczyciel-bibliotekarz)

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

,, JA I MOJA RODZINA”
 
 

WYCIECZKA DO BRITISH COUNCIL (CENTRUM BRYTYJSKIEGO)

 

Dnia 26 lutego uczniowie klasy Ib, IIc oraz uczniowie koła bibliotecznego wybrali się pod opieką pani Doroty Gozdalskiej i Anny Karczmarz do Centrum Brytyjskiego UMCS, mieszczącego się na ul. Zuchów 2. Celem wycieczki było poznanie ciekawych i skutecznych sposobów nauki języka angielskiego. Prezentacja materiałów dydaktycznych dostępnych w bibliotece, czyli książek, gazet, filmów, płyt zainspirowała uczniów do szukania własnych sposobów nauki języka angielskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się materiały online dostępne bezpłatnie na stronie biblioteki www.cbr.centrum-brytyjskie.lublin.pl. Przypominamy, iż w zakładce Learn English Teens znajdziecie wiele ciekawych filmów, seriali, gier i ćwiczeń, właśnie dla uczniów w waszym wieku! Zobaczcie sami!

 

Info dla dla osób lubiących kulturę irandzką!

                W dniach 12-17 marca odbędą się Dni Świętego Patryka St. Patrics’s Day organizowane przez Centrum Brytyjskie UMCS oraz Fundację Kultury Irlandzkiej. Wśród atrakcji znajdą  się warsztaty tańców irlandzkich,  prelekcje dotyczące kultury irlandzkiej oraz koncerty. Szczegółowy harmonogram dostępny u nauczycieli języka angielskiego.  Zapraszamy!

  

 

  

 

  

 

  

Organizacja pracy w czasie rekolekcji w dniach 31.03-2.04 2014r.

 Wszyscy uczniowie klas 1-3 o godzinie 8.25 spotykają się z opiekunami na placu przed kościołem, po sprawdzeniu obecności wspólnie uczestniczą w naukach rekolekcyjnych (od 8.30 do 9.30).

Po zakończeniu- uczniowie klas trzecich pod opieką nauczyciel idą i do szkoły, gdzie w godzinach 9.45-12.05 rozwiązują testy gimnazjalne.

„Nie taki diabeł straszny…”

 

Młodzież Gimnazjum nr 2 w Teatrze im. Juliusza Osterwy  

                       22 marca 2013 r. dwóm paniom, Pani Witkowskiej (polonistka) i pani Dorocie Saładze (nasza wychowawczyni i nauczyciel fizyki) udało się pokonać nasze opory i wyprowadzić nas do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie na sztukę W. Szekspira pt. „Sen nocy letniej”. Trochę byliśmy zdziwieni porą ( 19.00), strojem oficjalnym, wymaganą absolutną ciszą. No taką specyfikę ma teatr.

                Okazało się, że nie taki diabeł straszny. O dziwo podobało nam się !!!. Wsród obsady teatralnej odkryliśmy znanych i lubianych aktorów z filmów „ Pierwsza miłość czy „ Barwy szczęścia”…A o czym jest sztuka? O miłości, zazdrości, ciągłych zmianach. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy pojawia się duszek Puk, podobny nieco do Diabła, który chce popsuć porządek. Odbiera ludziom zdrowy rozsądek i rzuca ich na pastwę namiętności. Puk postępuje zgodnie z zasadą: „ Najśmieszniejsze dla chochlika, gdy logika całkiem znika”.

             „Sen nocy letniej” to nie jest „ grzeczna sztuka” nawet są „ momenty”…. W programie czytamy,że  „ sztuka jest interpretowana jako baśń dla dorosłych połączona z telenowelą”.

             Najważniejsze ,że nabraliśmy ochoty na drugie wyjście do teatru. Przecież do kina możemy pójść zawsze…  

 

 

 

 

Owce czy wilki?

 

                Rozpoczęliśmy dziś Rekolekcje Wielkopostne. Najważniejszym zadaniem, jakie sobie stawiamy w tym czasie jest nasze osobiste nawrócenie i poprawa życia.

                     W każdym z nas jest cząstka owcy- dającej siebie innym
i cząstka wilka- czasem drapieżnego, innym razem kryjącego się w skórze owcy.

 

Niech czas rekolekcji będzie dla nas czasem przemiany, aby każdy z nas stał się
dobrym człowiekiem i dobrym obywatelem.

 

„Schowaj mnie pod skrzydła twe, ukryj mnie w silnej Twej dłoni…”

 

   

    

 

 "Zycie jest jak spacer po linie- trzeba ufać Bogu"

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE dla młodzieży gimnazjum prowadził ks. Marek Głuch.

 6 marca 2012

 

 

Dnia 2 marca 2012 uczniowie klasy 2a podczas zajęć wzięli udział w 

wideo konferencji

z Hiszpanem Jose Miguel Frucutuoso Andreu.

Uczniowie rozmawiali na tematy dotyczące zwyczajów żywieniowych w Hiszpanii,
zwyczajów dotyczących spędzania czasu wolnego
oraz zadawali pytania dotyczące życia w Hiszpanii. 

 

 

 

 
   
     

 

    

29 marca 2011

Rekolekcje 2011 zakończone!

 

W dniu 31marca 2011 roku zostały zakończone rekolekcje wielkopostne, które przez trzy dni odbywała młodzież naszej szkoły, w parafii Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych u księży salezjanów. Ostatniego dnia, uczniowie klas trzecich wraz z pocztem sztandarowym szkoły przybyli na mszę świętą, na której młodzież podziękowała księdzu rekolekcjoniście oraz księdzu proboszczowi Januszowi Garbaczowi słowami:  

                        Szanowny Księże Proboszczu!

Chciałabym wyrazić w imieniu społeczności naszej szkoły, Gimnazjum nr 2 wielkie podziękowanie za wyznaczanie dróg, na których można spotkać Chrystusa, po których chce podążać nasza młodzież i my, dorośli. W tak trudnych czasach, wielkie rzeczy, idee, łatwo zagubić. Dzięki Tobie Ojcze przypominamy sobie o tym, co jest najważniejsze. Twoje duszpasterstwo przemawia do nas słowami Jana Pawła II „Totus Tuus”, którymi największy współczesny autorytet ofiarował siebie i ludzkość Bogu. Ty jesteś najbliższy naszym sercom nauczycielem. Za co dzisiaj na koniec rekolekcji dziękujemy.

                

 13 marca 2011

gify kwiaty

KWIATEK DLA EWY,

CZYLI DZIEŃ KOBIET W „DWÓJCE”

No cóż, obchody Dnia Kobiet mają swoją świetność już dawno za sobą. Każdy słyszał chyba od babci lub mamy opowieści o czerwonych goździkach i rajstopach, którymi płeć piękna była obdarowywana w tym dniu w dziwnych czasach PRL-u. Mimo wszystko uczniowie „Dwójki”, wiedząc, że „Kopernik też była kobietą”, kultywują 8 marca zwyczaj sprawiania przyjemności płci pięknej.

  

W tym roku obchody Dnia Kobiet nie zakończyły się na drobnych podarunkach dla naszych dziewcząt i pań od chłopców i panów. Cała społeczność gimnazjum spotkała się na sali gimnastycznej.

    

                     Mieliśmy okazję obejrzeć popisy grupy tanecznej,

    

    


klasy taekwon-do

  

  

 i klasy angielskiej.

Na wszystkich zrobiły one ogromne wrażenie. Tańczące dziewczyny zaprezentowały oryginalny układ taneczny, zaś nasi taekwondziści kolejny już raz wprawili wszystkich w osłupienie swoją sprawnością fizyczną i ekstremalnymi wyczynami.

Szczerze mówiąc, przedstawienie „Robin Hooda” w języku angielskim zaprezentowane przez uczniów Ia  mogło przyczynić się do popadnięcia przez co niektórych w kompleksy… No coż, kochani, pouczcie się angielskiego, to następnym razem zrozumiecie więcej… Uczniom klas dwujęzycznych (w wykładowym angielskim) naprawdę trudno dorównać!

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy popisali się tak efektownie swoimi zdolnościami.

Aha, oczywiście

życzymy wszystkiego, co najlepsze, wszystkim Paniom.
"Wybór należy do nas"
 
Jaka będzie nasza przyszłość zależy od nas samych, to my mamy zdecydować, jaką szkołę po gimnazjum wybrać. Niestety, większość z nas, stając przed tym wyborem, tak naprawdę nie wie, co chciałaby robić w przyszłości. Nasza „Dwójka” bardzo nam pomaga w określeniu swoich preferencji i predyspozycji co do przyszłego zawodu i szkoły. Chodzimy na zajęcia z doradcą zawodowym, które odbywają się w naszej szkole. Teraz także, możemy dowiedzieć się, jak wygląda życie w szkołach ponadgimnazjalnych, nie ruszając się z budynku naszego gimnazjum. 17 marca odwiedziły nas reprezentacje dwóch szkół: LCSZ z Magnoliowej i Zespołu Szkół nr 1 z Podwala. Zostały nam przedstawione prezentacje multimedialne, można było porozmawiać z uczniami z tamtych szkół, zadać im pytania i ewentualnie zdecydować o wyborze przyszłej szkoły.
 
 

Lublin, 8. 03. 2009r.

Uroczyste zakończenie rekolekcji.

 

W dniu 8 marca 2009 r. odbyła się uroczysta msza w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych za społeczność naszego gimnazjum. Była ona koncelebrowana przez księdza proboszcza Janusza Garbacza i księdza Kazimierza Drozda. W ten sposób nasza szkoła pragnęła w skupieniu zakończyć rekolekcje wielkopostne. Na uroczystości byli obecni oprócz parafian uczniowie, rodzice, dyrekcja, nauczyciele oraz emeryci. Mamy szczerą nadzieję, że taka forma przeżywania rekolekcji będzie tradycją szkoły i wpłynie korzystnie na zacieśnienie przyjaznych relacji z parafią.

Reporter koła dziennikarskiego