Wycieczka klasy 2b do Centrum Wolontariatu

10 grudnia uczniowie klasy 2 B naszego gimnazjum zostali zaproszeni na zajęcia z edukacji międzykulturowej zorganizowane przez  Centrum Wolontariatu  w Lublinie.

Celem projektu jest zapoznane młodych ludzi z potencjałem wielokulturowym naszego miasta. Zajęcia, których tematem była historia i kultura Ukrainy, zostały przeprowadzone przez studentkę z Ukrainy. Osoba ta należy do Omnes Gentes ( co z łaciny oznacza „ wszystkie narody” ) – grupy zrzeszającej cudzoziemców studiujących i pracujących w Lublinie.

Uczniowie zapoznali się z bogatą historią naszego wschodniego sąsiada, jego tradycjami i ciekawostkami kulinarnymi. Odbyła się też dyskusja na temat bieżących problemów Ukrainy wojny z Rosją w województwie donieckim i ugańskim oraz sytuacji na Krymie. Spotkanie uatrakcyjniły slajdy dotyczące Ukrainy , a także nauka robienia bransoletek z kolorowych wstążek w barwach polskich i ukraińskich.

Zajęcia zorganizowane w Pracowni Integracji Centrum Wolontariatu przybliżyły młodzieży problemy współczesnej Ukrainy, uczyły tolerancji dla odmiennej kultury i religii.   Myślą przewodnią spotkania może być hasło wolontariuszy:

„Możemy wszystko – każdy inny- wszyscy równi”

organizatorzy:

Elżbieta Ducin- opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu