2015_11_Tuwim

Lekcja o „Paganinim polskiej mowy”

13 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyła się lekcja o Julianie Tuwimie, w której uczestniczyli uczniowie klasy 3d i koła bibliotecznego. Gościliśmy u nas panią mgr Grażynę Kłos z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła uczniom sylwetkę jednego z najwybitniejszych twórców dwudziestolecia.

Młodzież miała okazję poznać mniej znane epizody z życia Juliana Tuwima. Dowiedziała się o jego młodzieńczych pasjach takich, jak: badania i eksperymenty chemiczne, zbieranie ziół i sporządzanie z nich tajemniczych mikstur, fascynacje przyrodą. Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudziła pasja lingwistyczna Tuwima do gromadzenia i zbierania ogromnej ilości słowników i gazet w około dwustu językach. Poznanie wielu epizodów z prywatnego życia poety pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć mi. in. własne problemy wieku dorastania oraz historię Polski I połowy XX wieku. Młodzież dowiedziała się też, że oparta na wykorzystaniu wyrazów dźwiękonaśladowczych „Lokomotywa” do dziś budzi fascynację również w cudzoziemcach nieznających naszego języka.

Dziękujemy pani mgr Grażynie Kłos za wyjątkową lekcję literatury.

Tekst: Dorota Gozdalska