2015_03)20_Zaćmienie

20 marca obserwowaliśmy pierwsze w tym roku

ZAĆMIENIE SŁOŃCA .

Zaćmienie Słońca to szczególne zjawisko astronomiczne, obserwowane, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wtedy tarcza Księżyca zasłania Słońce.

Pierwsze oznaki zaćmienia zaobserwowali mieszkańcy Wrocławia - już ok. 9.41 rano, nieco później w miejscowościach położonych bardziej na północ.

W stronę Słońca nie wolno patrzeć gołym okiem. Promieniowanie UV może spowodować uszkodzenie wzroku. Do tego celu najlepiej jest użyć specjalnych filtrów, które można kupić w sklepach astronomicznych lub fotograficznych. Można też wykorzystać filtr znajdujący się w masce spawalniczej, kawałek kliszy fotograficznej, płytę CD czy kawałek przydymionego szkła.

Uczniowie i nauczyciele gimnazjum obserwowali Słońce przez maskę spawalniczą i przygotowane samodzielnie przydymione szkiełka. Zdjęcia wykonaliśmy przez przydymione szkła aparatem cyfrowym z 18-krotnym zoomem.