2015_03_Wycieczka szlakiem pomników lubelskich

WYCIECZKA SZLAKIEM POMNIKÓW LUBELSKICH

Dnia 5 marca 2015 r. uczniowie klasy 1b, 2b, 2c oraz koło biblioteczne wybrali się na wycieczkę po Lublinie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego miasta, uczczenie pamięci żołnierzy walczących z władzą komunistyczną po zakończeniu II wojny światowej, przygotowanie do konkursu” Lublin – miasto Unii”.

Nasza młodzież zobaczyła plenerową wystawę na Placu Litewskim, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”. Szczególne zainteresowanie wzbudziły u uczniów losy majora Hieronima Dekutowskiego ( „Zapory”) i Mariana Bernaciaka („Orlika”).  Młodzież dowiedziała się też, że ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak pseudonim „Lalek” zginął w 1963 r. pod Piaskami w naszym województwie. Uczniowie byli poruszeni okrucieństwem władz komunistycznych wobec „żołnierzy niezłomnych”.

Drugim etapem wycieczki była wędrówka szlakiem najważniejszych pomników naszego miasta. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanych przez koleżanki i kolegów informacji na temat losów pomnika Konstytucji 3 maja, obeliskowi poświęconemu Unii Lubelskiej oraz pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mamy nadzieję, ze zdobyte wiadomości pomogą uczniom w lepszym przygotowaniu się do szkolnego konkursu wiedzy o Lublinie.

Organizatorzy:

Elżbieta Ducin (nauczyciel historii),