2012_Święto Zmarłych

" Pielęgnujmy pamięć o zmarłych
w naszych sercach przez całe życie
  nie tylko przez krótką chwilę,
zanim zdążą wypalić się znicze"

Dnia 26 X 2012 r. uczniowie klasy II a i II c uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej "Nekropolia lubelska przy ul. Lipowej" zorganizowanej przez biuro turystyczne i nauczycieli historii i zajęć artystycznych. Poznali historię najstarszego w naszym mieście cmentarza:jego wielokulturowość, sztukę i symbolikę nagrobną.

Młodzież odwiedziła miejsca spoczynku uczestników walk o niepodległość Polski ( z okresu powstania styczniowego i I wojny światowej).

Przewodnik zaprezentował również sylwetki sławnych mieszkańców Lublina i miejsca ich pochówku. Wśród nich znaleźli się ks. Piotr Ściegienny, Hieronim Łopaciński, Juliusz Vetter z rodziną oraz wybitny lubelski poeta -  Józef Czechowicz.  Przy pomniku Ofiar Katynia uczniowie zapalili symboliczne znicze.

Wycieczka ta stanowiła, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, doskonałą okazję do chwili zadumy i refleksji nad przemijającym czasem. Była także związana z nadchodzącymi świętami: 1. i 11. listopada i na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

Uczniowie zasłuchani w opowieść przewodnika

Pod pomnikiem Ofiar Katynia

Przy grobie Józefa Czechowicza

"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"