2010_dziady

4  października 2010

Wielkie dzieło w murach naszej kameralnej szkoły.

dziady   dziady   dziady

Niedawno mieliśmy możliwość zaprezentować rodzicom naszej szkoły adaptację dzieła Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II. Spektakl został przygotowany przez młodzież, która uczestniczy w zajęciach

Koła Dramatycznego „Pegazik”

prowadzonego przez Panią Małgorzatę Witkowską. Próby do tego przedsięwzięcia trwały długo, bo dramat Mickiewicza nie należy do łatwych, ale opłaciło się. Dostarczyliśmy Rodzicom niezapomnianych wzruszeń, tym bardziej, że czas po temu był najwłaściwszy, przecież niedawno przeżywaliśmy Wszystkich Świętych i Zaduszki. Dzieło romantyczne Mickiewicza jest wciąż aktualne, bo i w dzisiejszych, zagonionych i nerwowych czasach, człowiek zadaje sobie pytanie, jak żyć, jak postępować. Duchy próbują przestrzec nas przed lenistwem, pogonią za łatwym i przyjemnym życiem (Rózia, Józio), uczą, że okrucieństwo, egoizm zawsze spotka się z surową, bezwzględną karą (Zły Pan). Dla postaci mickiewiczowskich ważne są również uczucia, stąd nie można lekceważyć miłości.

dziady      dziady

dziady     dziady

Nasz spektakl miał doborową obsadę, którą stanowili uczniowie gimnazjum:

Guślarz - Alicja Suszek uczennica klasy IIa,

Rózia – Martyna Głowacka uczennica klasy I b,

Józio –Kajetan Stanek uczeń klasy I a ,

Zły Pan - gościnnie Agnieszka Gaponik, absolwentka gimnazjum, I klasa liceum,

Zosia – Ewa Piskorska uczennica klasy II a,

Starzec – Bartek Bielecki uczeń klasy II b ,

Sowa, głos kobiety – Olga Michałowska uczennica klasy I b,

Kruk – Damian Dąbrowski uczeń klasy II b ,

Chór ptaków nocnych – Beata Barabas, J. Myka. O. Michałowska, D. Dąbrowski,Pasterka – Agnieszka Ściuk uczennica klasy II b,

Duch samobójcy - Adrian Grzesiak II a,

Chór tworzyli uczniowie klas 2a, 2b, 2c, 2d, 3c,K.Kuś, P.Malinoś, Olena Ryepukova, M.Mąka, M. Michalski, A. Piłat, R. Skoczylas, A. Wolińska, J. Myka, B. Barabas, P. Żmuda, M. Kuczyńska.

dziady    dziady    dziady